FUČÍK, S. Komunikační jednotka pro monitoring námořní přepravy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Musil, Petr

Student Stanislav Fučík zpracoval svoji diplomovou práci, zabývající se návrhem zařízení pro sledování přepravních kontejnerů, v průměrném rozsahu 72 stran. Stanovený cíl práce považuji za zcela splněný. Realizaci HW v praktické části považuji za zdařilou. Student sestrojené zařízení prezentoval, včetně všech požadovaných funkcionalit. Při samotné realizaci byl však patrný prostor pro zlepšení v oblasti pečlivosti a přesnosti při návrhu a sestrojení. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, v práci se vyskytuje řada chyb, překlepů, chyby v oblasti formátování a místy problematická stylistika textu. Místy autor využívá výrazy, které nejsou pro technickou zprávu zcela vhodné a odborné. Student řešení práce konzultoval, v průběhu semestru však aktivita prací kolísala. Na práci studenta naopak oceňuji orientaci a zkušenosti v problematice návrhu obslužného programu a také schopnost překonávat technické překážky a výzvy, které realizaci této práce provázely. Vzhledem k výše uvedeným důvodům a vzhledem ke komplexnosti předloženého řešení hodnotím práci jako zdařilou a přínosnou. Práci hodnotím stupněm B – 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Číž, Radim

Posuzovaná diplomová práce se zabývá návrhem a realizací bateriově napájeného zařízení pro monitorování kontejneru pro námořní dopravu. V souladu s požadavky zadání student navrhnul a podle přiložených obrázků také úspěšně sestrojil zařízení, řízené IoT modulem řady ESP32, umožňující zaznamenávání a odesílání stavových dat o přepravním kontejneru pomocí satelitní komunikační sítě IRIDIUM, mobilní sítě GSM nebo NB-IoT. V teoretické části student také prezentoval základní vlastnosti a parametry čtyřech komerčně vyráběných zařízení, které lze v současnosti použít pro výše uvedený účel. Mohu konstatovat, že zadání práce tak bylo beze zbytku splněno. Odborné řešení práce a dosažené výsledky mají výbornou úroveň. Studentem navržený prototyp zařízení dokáže měřit a zaznamenávat geografickou polohu kontejneru, jeho vnitřní teplotu, vlhkost, detekovat průnik vody, otřesy a otevření dveří. Zajištěno je také dobíjení napájecích lithium-iontových článků pomocí solárního panelu. Z hlediska formálního zpracování lze práci vytknout zejména množství překlepů a pravopisných chyb, zvláště v druhé kapitole. Řada chyb mohla být odhalena automatickou kontrolou pravopisu, pokud by ji autor použil. (Např. překlep ve slově "navrh" na str. 14 uprostřed nebo ve slově "pararelně" na str. 21 dole.) V číselných údajích používá autor někde desetinné tečky, jinde desetinné čárky. Dokonce jsem v textu našel i hodnotu napětí zapsanou jako 3V3 (str. 23). Mnoho v textu použitých zkratek nelze nalézt v jejich přiloženém seznamu na str. 56 až 58 (např. IZS, PDU, BGA, NBIOT atd.). Naopak, pro desku plošných spojů autor v seznamu uvádí a v textu střídavě používá dvě zkratky (DPS a PCB). Chybí zde ostatně také český význam zkratek a v anglickém popisu autor zcela libovolně používá někde velká a jinde malá písmena na začátcích slov. V práci postrádám podrobnější popis vytvořeného ovládacího programu. Taky v přiložených zdrojových souborech nejsou vloženy téměř žádné komentáře. Z textu práce přímo nelze vyčíst, které části zdrojového kódu vytvořil přímo student a které byly převzaty od jiných autorů. Hlavně však v práci chybí ucelený souhrn (např. tabulka) technických parametrů vytvořeného zařízení, jako jsou například rozsahy a přesnosti měření jednotlivých veličin, povolený rozsah provozní teploty, naměřená spotřeba zařízení při měření, komunikaci, v klidovém režimu apod. Celkově tak práci hodnotím známkou výborně, 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 141382