GROSSOVÁ, M. Tvorba biofilmu u probiotických bakterií a jejich zpracování do pevné lékové formy. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Ing. Marie Grossová, roz. Staňková je v současné době studentkou 5.ročníku kombinované formy doktorského studijního programu „Chemie a technologie potravin“. Studium zahájila v roce 2013, v srpnu 2016 předložila ing. Grossová disertační práci na téma „Tvorba biofilmu u probiotických bakterií a jejich zpracování do pevné lékové formy“. Studentka řešila celou disertační práci v kombinované formě ve společnosti Favea, a.s., Kopřivnice, kde v současné době pracuje jako vedoucí výzkumu a vývoje. V rámci doktorského studia byly realizovány všechny experimenty, doktorandka splnila veškeré předepsané zkoušky a v roce 2015 úspěšně složila státní doktorskou zkoušku. V průběhu studia absolvovala ing. Grossová řadu odborných školení a soustavně se vzdělávala (kontrola oblasti: správná výrobní praxe, kontrola kvality, systém HACCP, klinické zkoušky farmaceutických preparátů apod.). Podílela se též na řešení několika projektů v oblasti spolupráce s průmyslovou praxí (např. dva projekty MPO, tři interní projekty FAVEA, a.s.). V rámci těchto projektů se zabývala širší problematikou disertační práce. V průběhu řešení disertační práce se ing. Grossová podílela mimo jiné též na vedení studentských závěrečných prací. Dosažené výsledky byly prezentovány formou 2 publikací v mezinárodních časopisech s IF (jeden v recenzním řízení), dále 6 příspěvků s plným uvedením textu ve sbornících a rovněž formou dalších 6 přednášek a 6 příspěvků na mezinárodních konferencích a konferencích s mezinárodní účastí konaných v ČR a SR. Je dále spoluautorkou dvou užitných vzorů a podílela se i na přípravě jednoho patentu v rámci společnosti FAVEA, a.s.. Ing. Grossová je komplexní flexibilní osobnost s výraznou schopností jak týmové práce, tak i vedení lidí, s řadou teoretických i praktických zkušeností v oblasti práce s mikroorganismy, technologií zpracování a testování lékových forem a analýzy obsahových látek . Dokázala si vybudovat v průběhu poměrné krátkého času stabilní pracovní pozici u společnosti vyrábějící farmaceutické preparáty a souběžně studovat doktorský studijní program. Důležitý je i její pozitivní přístup k práci i k lidem, což je zřejmě základem pro velmi dobré uplatnění ing. Grossové v odborné praxi . Získané výsledky zadaného tématu byly shrnuty ve zdařilé disertační práci, která dokumentuje tvůrčí přístup k práci, odbornou úroveň a přehled ing. Grossové ve studované tématice včetně schopnosti praktického využití a uplatnění produktů na trhu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem a v souladu s platnou legislativou doporučuji, aby byla disertační práce přijata k obhajobě a po jejím úspěšném obhájení byla ing. M. Grosové udělena vědecká hodnost Ph.D.

Navrhovaná známka

Posudek oponenta

Rittich, Bohuslav

Posouzení dizertační práce na téma „Tvorba biofilmu u probiotických bakterií a jejich zpracování do pevné lékové formy“. Předložená dizertační práce „Tvorba biofilmu u probiotických bakterií a jejich zpracování do pevné lékové formy“ ing. Marie Grossové je zpracována na 100 stranách textu. Práce je členěna do 8 kapitol: Úvod, Teoretická část, Cíl práce, Experimentální část, Výsledky a Diskuze, Závěry, Seznam použité literatury a Seznam použitých zkratek. V kapitole Teoretická část jsou popsány bakteriální rody Lactobacillus a Bifidobacterium, které obsahují probiotické druhy. Je uvedena defince probiotických bakterií a popsána jejich interakce s gastrointestinálním traktem, tvorba biofilmu, techniky sušení mikroorganismů, jejich zpracování do doplňků stravy, balení a vliv kyslíku na skladování pevných lékových forem. Z pracované rešerše vyplývá aktuálnost řešené problematiky. V kapitole Experimentální část kandidátka popsala postupy použité při řešení problematiky, včetně modelových kmenů použitých při zpracování pro farmaceutické účely. Z výsledků uvedených v kapitole "Výsledky a Diskuze" vyplývá, že studentka provedla značné množství systematických experimentů zahrnujících jednotlivé fáze procesu přípravy pevné lékové formy. U modelových kmenů Lactobacillus acidophilus CCM 4833T, Bifidobacterium longum CCM 4990 a Bifidobacterium breve CCM 3763 byla studována míra adheze buněk na různé typy pevných nosičů. Jako nejvhodnější nosič byl zjištěn oxid křemičitý. U kmene Bifidobacterium breve CCM 3763 nedocházelo k adhezi na oxid křemičitý. U buněk kmene Lactobacillus acidophilus CCM 4833T byla sledována jejich životaschopnost v simulovaných prostředích zažívacího traktu (vliv pH a žlučových solí). Dále bylo u uvedeného kmene provedeno srovnání technik sušení (lyofilizace a fluidní sušení). Závěrem bylo studováno velkoobjemové zpracování kmenů do pevné lékové formy. Autorka rovněž provedla porovnání vlastních výsledků s poznatky uváděnými v literatuře. V kapitole Závěr autorka logicky a přehledně shrnula a vyhodnotila dosažené výsledky. V Seznamu použité literatury je citováno 206 prací. Výsledky prezentované v této práci přispívají k rozšíření poznatků ve studované oblasti. Kladem předkládané práce je komplexní zpracování problematiky. Věcné připomínky k práci nemám. K práci mám následující formální připomínky: Citace zdrojů v subkapitolách Ostatní chemikálie a suroviny, Přístroje a zařízení jsou neúplné. Přesný název studovaného kmene je Lactobacillus acidophilus CCM 4833T, (kmen je typový). Druhy Lactobacillus plantarum a Lactobacillus paracasei (str. 38 a dále) nejsou dostatečně popsány. Po zodpovězení dotazů doporučuji dizertační práci Ing. Marie Grossové “Tvorba biofilmu u probiotických bakterií a jejich zpracování do pevné lékové formy“ k obhajobě a po jejím úspěšném obhájení udělení titulu Ph.D. V Brně, 1. 12. 2016 Doc. Ing. Bohuslav Rittich,CSc.

Navrhovaná známka

Otázky

Buňka, František

Navrhovaná známka

eVSKP id 99760