VEŠKRNA, F. Implementace frekvenční a amplitudové modulace do obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout amplitudový modulátor v obvodu FPGA. Teoretická část obsahuje popis principů amplitudové, frekvenční a Sigma-Delta modulace a shrnuje normy pro rozhlasové vysílání v České republice. V praktické části je řešen návrh vstupního analogově-digitálního převodníku typu sigma-delta s využitím jednoduchých pasivních součástek včetně návrhu výstupních digitálních filtrů CIC a FIR pomocí programu MATLAB. Je také popsán návrh náhledové tabulky pro funkci sinus, bloků pro úpravu a násobení vzorků signálu a také výstupní digitálně-analogový převodník typu sigma-delta. Celý obvod je popsán v jazyce VHDL a implementován do obvodu FGPA Virtex. Původně byl plánován návrh a implementace frekvenční modulace, ale vzhledem k náročnosti jsme zůstali jen u realizace amplitudové modulace. Velmi pozitivně hodnotím, že v první fázi byl navržen referenční model v Matlabu pro ověření funkčnosti celého řetězce a následně byl celý obvod popsán v jazyce VHDL a v simulaci porovnán s tímto referenčním modelem. Student při čerpání znalostí potřebné k řešení bakalářské práce prokázal vysoký stupeň samostatné a tvůrčí práce. Během řešení bakalářské práce se student projevoval aktivně, protože všechny dílčí výsledky konzultoval s vedoucím bakalářské práce. Odborná úroveň bakalářské práce je na velmi dobré úrovni. Logická struktura bakalářské práce a návaznost jednotlivých kapitol je rovněž na velmi dobré úrovni. Samotná bakalářská práce je dobře a přehledně strukturovaná s množstvím vysvětlujících obrázků, které názorně popisují danou problematiku. Konečná podoba bakalářské práce byla dostatečně konzultována s vedoucím bakalářské práce. Z práce je znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou a je schopen jasně formulovat myšlenky tak, aby byly pochopitelné pro každého zájemce o tuto tématiku. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání v plném rozsahu.
Předložená práce zcela jistě splňuje zadání i předpokládanou úroveň bakalářské práce, v některých detailech jde možná i lehce za rámec zadání, jako například v případě vstupního a výstupního A/D a D/A převodu, které byly původně plánovány na samostatné desce, kde se podařilo (díky práci s literaturou) najít a realizovat velmi elegantní řešení. Práce je logicky členěna. Na dobře zpracovaný teoretický úvod navazuje již vlastní řešení problematiky. Celá práce má výborné grafické zpracování a úpravu, přehledné obrázky a grafy s jasnými a čitelnými popisy. Student se při řešení nezabývá celou problematikou vždy zcela do hloubky, ale používá všechny dostupné nástroje a známé metody k tomu, aby rychle a spolehlivě dosáhl výsledku, přesně tak, jak se od budoucího bakaláře očekává. Zároveň je však zřejmé, že se v dané problematice dobře orientuje. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení výborně.
eVSKP id 66880