KLIMEŠ, M. Nízkopříkonový zabezpečovací systém sklepního prostoru bez elektrorozvodu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem práce byl návrh a vývoj systému k zabezpečení sklepního prostoru bez elektřiny s čidlem průchodu dveřmi a pohybu v prostoru, s FPGA, klávesnicí, GSM modulem a akumulátorem, popř. též s akustickou sirénou či zaznamenáváním obrázků/videa. Práce samotná je přepracovanou verzí první, neúspěšné diplomové práce z LS 2019/2020. Cíle práce a požadavky na práci kladené se víceméně podařilo splnit. Aktivita studenta v zimním semestru 2019 a poté v letních měsících 2020 byla velmi dobrá – na připomínky v nemalé míře reagoval a diskusí i občasných osobních konzultací se aktivně účastnil. Prezentační úroveň textové části DP hodnotím jako dobrou. Struktura práce byla výrazně přepracována oproti první verzi a kladně hodnotím především její uspořádání a přidání literárního přehledu a diskusní kapitoly v závěru práce. Obsahová stránka práce je však poněkud slabší – některé kapitoly jsou jednoodstavcové, velmi krátké; nemálo tvrzení je nepodložených; některá slovní vyjádření jsou v technicky odborném textu nevhodná; proudový odběr zabezpečovacího zařízení v klidovém a aktivním stavu (tab. 3.1) je stejný a stále dost vysoký bez důkladného vysvětlení; v kapitole o legislativě bych očekával textové zpracování založené na přímé práci s právními normami a technickými standardy, nejen zprostředkovaně z jiné (i když citované) závěrečné práce apod. Rozsah práce odpovídá doporučenému rozsahu. Formální zpracování textové části DP je celkem přijatelné, avšak s několika výhradami. Z hlediska jazykového práce obsahuje několik mluvnických chyb (např. s. 46) a některá vyjádření by mohla být srozumitelnější. Další z výhrad je přítomnost několika typografických prohřešků – např. používání jednohláskových slov na koncích řádků, zaměňování znaku spojovníku a pomlčky (např. s. 21 a 32) apod. Zatímco odkazy na literaturu v textu jsou vhodně a přiměřeně používané, nedodržení doporučeného způsobu uvádění bibliografických citací (s. 48–51) je další výhradou. Technický výsledek práce (realizační výstup), tj. zabezpečovací systém, je využitelný a provozuschopný. Zabezpečovací systém bych dále doporučil doplnit o snímání obrázků/videí. Závěrem konstatuji, že diplomovou práci celkově hodnotím známkou C (dobře) s výsledným počtem bodů 70 a doporučuji k obhajobě.
Předložená diplomová práce je výsledkem přepracování původní práce ohodnocené v řádném termínu SZZ jako nedostatečná. Z formálního i odborného hlediska je patrné zlepšení, a je vidět, že diplomant si vzal k srdci doporučení daná komisí. Úvodní část obsahující obecnou teorii a přehled stávajících řešení je doplněna o patřičné údaje tak, aby tato část splňovala nároky kladené na diplomovou práci. Část věnovaná návrhu je uspokojivě, byť minimalisticky, doplněna o nezbytné údaje. Celkově lze konstatovat, že autor práci rozšířil tak, aby splnil požadavky zdůrazňované při minulé neúspěšné obhajobě. Na druhou stranu, práce vykazuje poměrně vážné nedostatky, které brání hodnotit ji lépe než dostatečnou. Z formálního či typografického hlediska bych vytknul zbytečné mezery mezi odstavci, kapitoly o velikosti pouze pár řádků, zkratky (UART, LCD, GSM) použité jako nadpisy. Dále bych vytknul nečitelný text v diagramech a také množství gramatických chyb a slangových či nespisovných výrazů. Největší nedostatek spatřuji v odůvodnění některých parametrů, které vykazují horší hodnoty než očekávané. V textu podobné úrovně bych očekával odborná vyjádření a erudovaný popis. Místo toho student vágně konstatuje nedostatek, který připisuje jevům, bez uvedení podrobnější analýzy. Například vyšší spotřeba systému než očekávaná je odůvodněna přítomností pasívních součástek, spínanými zdroji, atd. Stejně tak možnost odpojování GSM modulu tranzistorem je v práci označeno jako zdroj možného přerušení chodu systému z důvodu energetické náročnosti modulu GSM. Takových nepříliš odborných tvrzení je v práci více. Z předložené práce mám dojem, že je koncipována tak, aby splňovala pouze minimální požadavky, proto ji hodnotím jako dostatečnou 58 body.
eVSKP id 128858