GUBANI, O. Iontová pole různého druhu a způsoby jejich měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Vognar, Jiří

Zadanou bakalářskou práci dokončil student v požadovaném termínu. Rozsah zadání bakalářské práce splnil student v plném rozsahu v rámci technických možností. Nosným přínosem bakalářské práce je v popisu vlastností iotového zrcadla. Student zpracoval možný přístup ke měření trojrozměrné iontové charakeristiky a teoretické poznatky implementoval do návrhu měřicího zařízení k tomu uzpůsobeného. Zkonstruval měřicí aparaturu v podobě plechového iotového zrcadla, které je vloženo za iontový zářič. Proměřil a zpracoval všechny zadané charakteristiky. Výsledky přehledně zpracoval ve formě grafických výstupů koncentrace záporných iontů v závislosti na vzdálenosti od zdroje iontů. Student se velmi rychle zorientoval v řešené problematice měření velmi malých proudů. Pravidelně chodil na konzultace a aktivně přispíval k řešení technologických problémů. Pracoval samostatně a dále navrhoval praktické technické realizace trojrozměrných grafů. Konkrétní informace si získával konzultacemi s odbornými pracovníky ústavu Elektrotechnologie. Jako nedostatek se jeví nedokončené zpracování odchylek měření. Přesnost byla stanovena pouze rámcově. Při realizaci bakalářské práce prokázal student houževnatost, soustředěné zaujetí úkolem a předpoklady pro systematický přístup. Práce je zpracována přehledně s vyváženým podílem praktické i teoretické části.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci zabývá problematikou měření koncentrace a pohyblivostí různých druhů vzdušných iontů. Práce je zpracována v rozsahu 37 stran včetně seznamu použité literatury, použitých zkratek a seznamu příloh. Přílohy tvoří dalších sedm stran. Práce je rozčleněna do osmi kapitol. V prvních kapitolách se student zabývá teorií vzdušných iontů a vlivy ovlivňující jejich koncentraci. Další dvě kapitoly student věnuje vlivu iontů na živé organizmy a tzv. syndromu nemocných budov. Pátá a šestá kapitola je věnována metodice měření a experimentální části. K práci mám následující připomínky: Předložená práce se bohužel odvolává většinou pouze na předchozí diplomové a bakalářské práce, a přestože prohlašuje kladný prokázaný vliv záporný iontů na organismus, necituje žádnou vědeckou práci na toto téma. Postrádám podrobnější popis prováděného experimentu, jaký byl potenciál napěťového zrcadla a některé rozměry. Obrázek 2 na str. 16 nedává smysl z hlediska polarizace a vlastností dielektrik. Rovnice (1) je upravena pro daný elektrodový systém a rozměry v cm, ale není to nikde zmíněno. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce D 31/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 32491