VLACHOVÁ, M. Mobilní aplikace pro oběti šikany [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Slečna Vlachová pracovala v rámci své diplomové práce převážně samostatně, v průběhu tohoto semestru využila jen jednu konzultaci týkající se vývoje vlastní aplikace. Dokončení praktické části práce včetně testování bylo realizováno ve značném spěchu a tomu odpovídá kvalita diplomové práce zejména odborná úroveň hlavního výsledku (vlastní aplikace pro Android). Formální stránka práce je celkem na dobré úrovni a slečna Vlachová reflektovala výtky z realizované konzultace a vylepšila kvalitu obrázku a odstranila definované formální nedostatky. Závažné odborné nedostatky i struktura práce byly upraveny na základě konzultace, tedy vnímám celkovou odbornou i formální úroveň za dostatečnou. Největší slabinou práce je kvalita zpracování hlavního cíle práce, implementovaná aplikace je funkční, nicméně nesrovnalosti v textu a výsledná implementace je zarážející (př. jazyk Kotlin, návrh GUI, zdrojový kód). Ve zdrojovém kódu se vyskytuje mnoho duplicit, kód obsahuje komentované nepoužité části, důležité části nejsou komentovány, spuštění aplikace je problematické aj. Na základě výše pospaných faktů navrhuji práci k obhajobě s hodnocením C. Níže přikládám posudek externí konzultantky z PČR. Studentka Monika Vlachová zpracovávala aplikaci týkající se rizikového jevu šikana a dále se věnovala problematice samotné. Problematika šikany, stejně jako kyberšikany je v současné době ve školách velmi aktuální a rozšířená. Tyto dva rizikové jevy spolu velice úzce souvisí a jsou si velmi blízké a navzájem propojené. Je velmi užitečné se této problematice v současné době věnovat a jakýkoli nástroj na předcházení tohoto rizikového jevu je velmi vítaný. Samotná práce, resp. aplikace může být pro mnohé přínosná a užitečná. Rozpoznání šikany je základem pro následnou péči a další kroky v jejím odstranění. Díky aplikaci si mohou uživatelé uvědomit, že se již nějaký problém objevuje a je nutné řešení. Čím dříve se toto rizikové jednání podchytí, tím lépe. A právě díky této aplikaci by mohlo v mnohým případech dojít k včasnému záchytu rizikových projevů šikany a tím tedy k včasnému řešení problému a hlavně k předcházení závažných důsledků. Vzhledem k tomu, že se v současné době vše přesouvá do virtuálního světa, je tato aplikace vhodným a zejména užitečným nástrojem pro řešení této problematiky. Díky dotazníku, který je součástí aplikaci si může uživatel uvědomit nastupující problém. Je zde odkaz na Linku bezpečí, tísňová čísla, ale také zmínka o již existující aplikaci NNTB, což ukazuje provázanost s dalšími subjekty. Paní Vlachová se problematice věnovala s velkým zaujetí a zájmem a konzultovala se mnou celou problematiku šikany, různé postupy a další detaily týkající se jak šikany, tak i aplikace samotné. Celou práci hodnotím velmi kladně s velkým přínosem pro praxi.
Předložená diplomová práce si klade za cíl vytvoření mobilní aplikace, která pomůže uživateli rozpoznat, zda je obětí šikany a provést ho prvními kroky v kontaktu s odbornou pomocí. Byť téma zahrnuje více oborů, funkce implementované aplikace jsou primitivní, a proto považuji téma za méně náročné. Práce je vcelku vhodně rozdělena do čtyř kapitol. Nejprve je popsáno dělení šikany a aspekty týkající se prevence a právního hlediska. Kromě toho, že není zcela jasný zdroj rozdělení na obr. 1.1 a 1.2, je tato část zdařilá. Dále následuje popis vývoje mobilních aplikací. V této části jsou na více místech obsaženy nepřesné, nepodložené a zavádějící informace (např. uváděná nízká bezpečnost týkající se ochrany osobních dat uživatelů, uvedení „JavaSkriptu“ jako jazyka sloužící jen pro vytváření skriptů ke spuštění webových prohlížečů, uvedení aktuální verze linuxového jádra 2.6 a dalšího). Nelogické je zahrnutí kap. 2.3.4 o jazyku Kotlin, který není vůbec použit. Implementovaná aplikace je funkční, byť bez úprav nebylo možné odevzdané zdrojové kódy přeložit. Ve zdrojovém kódu se vyskytuje mnoho duplicit, ačkoliv některé fragmenty jsou zcela totožné, není využito konceptu dědičnosti, kód obsahuje zakomentované části, které nejsou využity. Výhrady mám také k nevhodnému pojmenovaní některých tříd a uvádění textových řetězců přímo ve zdrojovém kódu. V aplikaci je využito použití řady funkcí, které jsou v použité verzi Android SDK zastaralé. Grafický návrh uvedený v kap. 3 nebyl v aplikaci implementován (srov. např. obr. 3.3 a 4.13) a byly použity jen základní grafické elementy z OS Android. Zahrnutý dotazník je stěžejní částí aplikace, ale popis výběr jeho otázek není úplně popsán. Pozitivní je provedení uživatelského testování, avšak není popsán výběr testerů a testování zřejmě nebylo cíleno na cílovou kategorii uživatelů. Více respondentů poukázalo na nezřetelnou navigaci na informační stránky, připomínky nebyly reflektovány. Bohužel po otevření dotazníku už není možné tyto informace zobrazit. Po formální stránce je diplomová práce slabší. Úroveň práce snižují překlepy, nespisovná slova. V práci se například hovoří o standartách namísto standardů. Některé věty nejsou srozumitelné. Práce vykazuje četné typografické chyby jako chybějící interpunkci, záměnu pomlček a spojovníků, nesprávné použití uvozovek apod. S přihlédnutím k tomu, že po funkční stránce je aplikace jednoduchá, aplikace ani textová část práce nepůsobí propracovaně. Vzhledem k tomu, že jde o DP, očekával bych vyšší kvalitu aplikace a také její publikaci.
eVSKP id 151281