HABANCOVÁ, A. VICEGENERACNI SOUZITI aneb MAME SE JAK NA ZAMKU [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Veselský zámek je pro Anežku Habancovou v její diplomové práci místem každodenního spoluživota v nejširším slova smyslu. Atraktivní myšlenku vícegeneračního soužití vkládá do kvadratury historického objektu a v navazujících prostorech hospodářského zázemí i zámeckého parku nabízí široké spektrum volnočasových, edukačních a kulturních aktivit, těžících z jedinečné místní situace i tradice místa. Předkládané řešení tak neobnovuje pouze historický vnější obal, ale umožňuje současné společnosti navázat na přerušenou staletou kontinuitu širší rodiny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Samostatný se zájmem a hlubokou úctou k člověku
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Dvořák, Tomáš

Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení D 67.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Nový návrh nepřináší do stávajícího komplexu staveb a stávajícího urbanistického řešení areálu zámku žádný nový prvek. Prostory jsou rozděleny na veřejné, poloveřejné a soukromé v logice stávajícího řešení zámku. Nově navržené dopravní plochy jsou v místě ploch historicky využívaných pro dopravu - místo železničního depa parkoviště. Formu řadových garáží, tak, jak ji autorka navrhla, považuji v dnešní době jako přežitek.
Architektonické řešení E Umístění funkce bydlení (v jakékoliv jeho formě) do stávajícího objektu typu zámek považuji za možné, ale problematické zvládnout po architektonické, technické i morální stránce. Návrh vyvolává více otázek, než odpovědí - lze byty navrhnout tak, aby byly rozumně obyvatelné ? - lze byty ekonomicky obývat ? - lze zajistit ochranu památkově hodnotných prostor při užívání ? Návrh bohužel nerespektuje dnešní základní architektonické členění zámku, což považuji za zásadní chybu. Zámek měl po vnitřním obvodu chodbu, ze kterré byly přístupné jednotlivé místnosti. V zámku byly navrženy společensky významné sály, čitelné z půdorysů, s předpokládanou památkově významnou funkcí. Bohužel autorka nerespektuje ani původní chodbový trakt ani významné sály. Chodbový trakt je rozbit na různé vstupní prostory, někde i schodiště, části pokojů nebo koupelny, což přináší komplikace v podrobném dispozičním řešení. V sálech jsou navrženy někde byty (1.100 přízemí), jinde tělocvična ( 2.14 patro), což tyto sály prostorově i umělecky degraduje. Návrh venkovních ploch je formální, s nešťastným umístěním popelnic u vstupní brány.
Provozní řešení D Bytová část - zatímco některé byty jsou relativně rozumně dispozičně vyřešeny, jiné vykazují zásadní nedostatky pro užívání - osvětlení, průchodnost pokojů, wc přímo přístupné z obytné místnosti apod. Z teoretického hlediska spojení 2 vícegeneračních bytů do jednoho fungujícího celku vhodně funguje pouze u BYTu 6, u ostatních je spojení čistě formální malou chodbou. Dílny a ateliery umístěné v podkroví považuji za nevhodné řešení, vzhledem k nutnosti tyto prostory osvětlit přirozeným světlem. Toto není v projektu nijak řešeno. Společenská část - návrh využití je vyřešen pragmaticky, včetně návrhu zastřešení. Za nevhodné považuji řešení odpadků.
Technicko konstrukční řešení E V projektu je podrobněji řešena venkovní plachta formou fotografií již realizované plachty, což považuji v obvyklém rozsahu prací diplomních projektů za nedostatečné. V řešeném půdoryse jsou dále 2 místa vzbuzující statické otázky při návrhu většího rozsahu bouracích prací - m.č. 1.83 a 1.84, dále vložené schodiště do chodby v m.č. 1.40 (pominuli u tohoto schodiště celkově nedořešenou prostorovou vazbu).
Formální úroveň B Předložená práce je zpracována přehledně, srozumitelně a celkově graficky zdařile. Chybí výkresy bouracích prací, obvyklé u rekonstrukcí.
Navrhovaná známka
D
Body
67

Otázky

eVSKP id 90790