ŠKAPA, A. Inovace laboratorní úlohy - "Tanky" [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Cílem bakalářské práce bylo provést inovaci laboratorní úlohy „Tanky“ pro předmět Automatizace procesů. Hlavním úkolem bylo seznámit se s novou koncepcí, zadokumentovat předpřipravený kód a následně vytvořit dokumentaci jak pro studenty, tak i pro vyučujícího. Zadání bakalářské práce hodnotím jako jednoduché. Jádro práce je členěno do čtyř kapitol, kdy v rámci první je zpracována problematika řízení technologických procesů, systémy pro řízení výroby a standard S88. V rámci této první kapitoly hodnotím kladně zejména část 2.4.8 – výkonnostní analýzy. V rámci druhé kapitoly pak autor zpracoval přehled základních příkazů jazyka SCL. Kvalita této kapitoly je na odpovídající úrovni. Třetí částí je pak samotný návod pro realizaci úlohy ve cvičeních. Bohužel zde je nutné konstatovat, že studentovi se použitelný návod vyrobit nepodařilo. Z části je však toto možné omluvit nedostatkem zkušeností. V rámci poslední kapitoly pak student uvádí stručné informace o použitém hardware. Tato kapitola, která skýtala velký potenciál vytěžit informace z těžko dostupných údajů výrobce a pomoci tím vytvořit opravdu hodnotný materiál, je však zpracována velmi stroze až nedostatečně. Přístup studenta k vypracování práce se ve srovnání s minulým pokusem značně zlepšil, student dokázal reagovat na výtky a svou práci tak pozvednout na lepší úroveň. Na druhou stranu je však nutné podotknout, že v rámci práce musel být vedoucím revidován a studentem následně opravován téměř každý odstavec, což rozhodně nemá být standardní postup vypracování bakalářské práce. I přes uvedené nedostatky je možné říci, že student splnil zadání. Doporučuji tedy práci k obhajobě a hodnotím známkou D (65 bodů).
Předložená bakalářská práce patří k méně náročným, cílem práce bylo seznámit se s koncepcí již vytvořené laboratorní úlohy, seznámit se se zdrojovými kódy a tyto kódy zdokumentovat a následně upravit dokumentaci k předmětu týkající se příslušné laboratorní úlohy. Rozsah i forma odevzdané práce jsou přiměřené zadání i obvyklým nárokům kladeným na bakalářské práce. Součástí práce jsou i přílohy, přičemž jednou příloh je i návod do laboratorních cvičení. Slohová úroveň autorem vytvářených textů je slabší, což se negativně odrazilo na použitelnosti odevzdaného návodu pro přímé nasazení ve výuce, ale odevzdaný produkt bude možné použít jako základ pro vytvoření kvalitního a didakticky vyhovujícího návodu. Teoretická část podrobně popisuje akční členy, snímače a rozdělení procesů. Vyzdvihnout je v práci potřeba kapitolu 2.4, kde se autor detailně zaměřuje na standard S95 a především na výkonnostní analýzy. Tuto kapitolu považuji za nejlepší v celé práci. Kapitola 5.1.1 patří naopak k těm nejslabším, zde by bylo vhodné rozdělit připojení snímačů aktivních a pasivních a případnou možnost/nemožnost jejich napájení pomocí měřicí karty. Autorem uváděné čtyřvodičové zapojení senzoru s proudovou smyčkou na obr. 43 sice využívá čtyři vodiče, ale asi by bylo vhodnější toto zapojení nazvat například „zapojení senzoru s proudovou smyčkou a externím napájením“, aby nedošlo k záměně se zavedeným názvem pro čtyřvodičové připojení senzorů, které se používá pro kompenzaci odporu signálového vedení. Popis, který se k tomuto zapojení vztahuje, není jednoznačný a z obrázků 42 nebo 43 jasně neplyne jak konkrétně se toto zapojení s externím napájením má k PLC připojit. Návod do laboratorních cvičení není příliš dobře uspořádán nadpisy kapitol nejsou vhodně zvoleny vzhledem k obsahu těchto kapitol. V práci se několikrát zmiňuje předpřipravená struktura, v návodu pro laboratorní úlohu ani ve výpisu však není – tato připomínka byla vznesena i k předchozí verzi této práce. Popis této předpřipravené struktury v úvodní části návodu by značně usnadnil a zpřehlednil celý návod. Návod pro vyučujícího je pak opět pouhý výpis kompletních kódů. Hlavním přínosem práce měl být laboratorní návod, který je použitelný pouze částečně. Autor však značný čas věnoval teoretické části práce, která je na dostatečné úrovni, převzaté části jsou korektně citovány. Ale vlastní přínos práce není příliš velký. Přes uvedené nedostatky však student zadání splnil, seznámil se s novou koncepci úlohy, principy na kterých zdrojové kódy stojí a prokázal znalosti v dané problematice. Všechny body zadání byly splněny. Dle výše uvedeného hodnocení práci doporučuji k obhajobě s hodnocením E (55b).
eVSKP id 112900