CHROMÝ, A. 3D skenování pomocí proximitního planárního skeneru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Žalud, Luděk

Diplomová práce navazovala na předchozí projekty studenta. Student pracoval velmi iniciativně a samostatně, výborně pracoval s tuzemskou i cizojazyčnou literaturou. Práce se zabývá velmi perspektivní problematikou optického skenování povrchů těles s vysokým rozlišením. Výzkum je cílen pro využití především v medicíně, kde již byla navázána spolupráce s vedením programu kardio- a neuro- programu projektu ICRC, který je řešen společně s nemocnicí U sv. Anny v Brně. Předpokládá se, že student bude v projektu pokračovat v rámci postgraduálního studia. Je třeba rovněž upozornit na studentovy aktivity v oblasti publikační a zapojení do stidentských soutěží. Předložená práce jednoznačně prokazuje studentovy vynikající inženýrské schopnosti a doporučuji ji k obhajobě s vynikajícím ohodnocením.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Burian, František

Úkolem studenta bylo navrhnout a implementovat ovládání průmyslového robotu s připevněným řádkovým laserovým skenerem za účelem laserového skenování trojrozměrných předmětů. Součástí zadání práce byla i vizualizace naměřených výsledků tímto soustrojím. Rozsáhlé zadání vyžadovalo od studenta získání znalostí o programovacím jazyku robotu, o programovacím jazyku vizualizační části (C#), rozhraní robotu, komunikace TCP/IP v XNA a v neposlední řadě i metod a technik, používaných při rychlé vizualizaci trojrozměrné scény. Soudě dle textu práce byl student prací natolik zaujat, že realizoval i velmi zdařilou kalibraci celého měřicího systému, která nebyla součástí zadání. Student v pěti dobře členěných kapitolách práce splnil všechny body zadání. Práci se dá vytknout pouze fakt, že student sice v textu páté kapitoly velmi důsledně sleduje nepřesnosti a chyby metod, avšak tyto pracně získané údaje již dále nepoužívá pro číselné vyjádření výsledné celkové přesnosti celého měřicího systému před kalibrací a po kalibraci. Student v úvodu práce (třetí odstavec) zmiňuje, že výsledné modely získané z jeho práce mají sloužit v medicíně jakožto náhrada jiných, již funkčních systémů. V kapitole 5.3 však výsledný model biologického subjektu vykazuje zvlnění způsobené dýcháním, které student též popisuje. Student však u tohoto problému neukázal, jakým způsobem by se dal řešit, a jaké vlastnosti to do výsledných dat vnese. V této souvislosti je třeba upozornit na fakt, že v celé práci chybí informace o době skenování jednoho snímku (rov 3.22 pouze trochu napoví o době, nutné ke kalibraci, nikoliv však skenování). Po formální stránce práce je velmi zdařilá, text práce je psán v anglickém jazyce, pravopis nekontroluji. Citování použitých zdrojů je prováděno důsledně. Formát seznamu použité literatury odpovídá platné ČSN, avšak dle mých znalostí norma neuvádí způsob citace ústního předání informace (odkaz č. 15). Dle mých znalostí a zkušeností dané problematiky se práce jeví jako původní. Práce vyžadovala od studenta velké zapojení do řešení, překračujícího standardní úroveň prací na našem ústavu. I přesto student předvedl, že je schopen řešit komplexní problémy z různých oborů automatizace, a prokázal tím své inženýrské schopnosti. Práci tudíž doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 66189