ZVOLSKÁ, T. Centra občanské vybavenosti panelových sídlišť [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Jak si udělat centrum? Jak uvědoměle občansky vybavit? Jak konzumovat, trávit či otrávit volný čas? Slupnout salámek, Vysočina s minimálním obsahem dobroty a ještě trochu méně. Prázdný obal s potiskem, obsah podle potřeby. Vysočina parádní vyvoněná štanglička teď! Naštosovaná pěkně vedle druhé i třetí i nad sebou/zasebou/vsobě. Lahůdka podle Zvolské pro všední den jako svátek.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování V pohodě bez zbytečných komplikovaností a úzkostí
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Vrbka, Jan

Autorka předkládá nejen případovou studii rekonstrukce konkrétního centra občanské, ale především výsledky dlouhodoběji zaměřeného uvažování nad tématem center panelových sídlišť obecně. K fenoménu přistupuje z mého pohledu vyváženě a s dobrou vůlí vůči tomuto stavebnímu dědictví. Svůj teoretický pohled (předdiplomní práci) Tereza zformulovala do ucelené publikace, kde jednotlivé drobné texty podávají zkrácený, ale ve své rozmanitosti komplexní pohled na zvolené téma a možné motivace postojů společnosti k tomuto tématu. Všímá si detailů i širších společenských jevů, poukazuje na momenty, kdy sídlištní životní styl předprogramoval formu současného užívání města v širším měřítku (např. vztah k obchodní typologii). Výsledkem je čtivá brožura, která by se po dopracování mohla stát užitečným sdělením vnímavému starostovi či zastupiteli. Ve vlastní implementaci na konkrétní objekt centra Vysočina v Řečkovicích nicméně vidím dva rozpory – absenci vhodných prostor pro samoobsluhu a neekonomické rozhodnutí o umístění kulturního sálu do stávající stavby, kterou by obec musela koupit. Konflikt mezi věcným záměrem a majetkoprávní situací, který nastává v mnoha případech, se zde řeší stereotypně. Pokud autorka hledá obecně platné a současně reálné možnosti, nemůže spoléhat pouze na jediný (a v případě měst s vysokou cenou nemovitostí i drahý) model. Velmi silnou stránkou je provázání s předchozí předdiplomní prací a ucelenost přístupu k tématu. Autorka má motivaci a schopnost sledovat problém z mnoha pohledů a výsledný obraz umí přístupně reflektovat. Současně je potřeba ocenit, že po celou dobu práce na konkrétním návrhu, byla v kontaktu s místní samosprávou, což překračuje běžné požadavky na diplomové práce a svědčí o odhodlání přistupovat k úkolům s důsledností. 85

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Urbanistická struktura je logická, přináší kvalitní a artikulované veřejné prostory, které jsou nicméně poněkud schematické. Doprava v klidu spoléhá na redukci parkovacích stání blízkou kapacitní MHD (tramvaj). Problematické je umístění kulturní funkce do stavby vlastněné soukromým subjektem, přičemž obec vlastní dostatek volných prostor v těsné návaznosti na centrální plazza mezi sokolovnou a obchodní uličkou. Motivace Terezy - snaha demonstrovat respekt - vystupuje i v situaci, kdy by ambicióznější řešení mohlo být efektnější i ekonomicky efektivnější.
Architektonické řešení C Těžiště zadání směrovalo do koncepčně-urbanistické roviny. Jemnější výtvarný názor je tak čitelný spíš ve tvarově-hmotové koncepci, koncept materiality schází. Je zřejmý respekt k původní struktuře, která je očištěna o nefunkční prvky a aktualizována současným potřebám.
Provozní řešení A Návrh představuje reálné řešení z reálných podkladů, které Tereza získala od veřejných i soukromých vlastníků. Výsledné dispozice jsou přitom přehledné a provozy dobře napojené na terén. Ve skladbě komerčních prostor schází místo na menší potraviny, které by přilákaly kupující i do ostatních provozů. Schází bezbariérové provázání veřejných prostor v ose východ-západ. Požadavky PBŘ jsou respektovány s výjimkou podzemních garáží, kterým schází i přesvědčivé provozní napojení na celý areál. Celkově je zřejmé, že vzhledem k aplikaci reálného procesu návrhu při změně stavby a různorodosti původní typologie, bylo odvedeno velké množství zodpovědné práce.
Technicko konstrukční řešení C Autorka zcela respektuje konstrukční systém a to až za hranici potřebného (ponechání rámu skeletu v atriu). Kvůli počtu tepelných mostů se detail obvodového pláště jeví jako mizerný, vzhledem k zadání na pomezí teorie a urbánně-typologické koncepce, jde nicméně o neadekvátní úkol.
Formální úroveň A Práce je odprezentována v jednotném duchu včetně předdiplomní práce a včetně výtvarného pojetí perspektiv, které odpovídají záměrům stanoveným v zadání.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 116247