ŠOPÁK, P. Porovnávání 3D multispektrálních snímků lidského těla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student pracoval od začátku až do konce vzorově systematicky a zcela samostatně, bez nutnosti jakékoliv asistence vedoucího. Pravidelně konzultoval, byl vždy dobře připraven, sám přicházel s odbornými návrhy na další postup a vhodnými dotazy. Oceňuji také, že se ke konci semestru nedostal do časové tísně a práci odevzdal v téměř týdenním předstihu, což rozhodně není obvyklé. Zadání patřilo svoji náročností a zejména rozsahem mezi extrémně náročné, v objemu práce by jistě bylo nadprůměrné dokonce i v kontextu diplomových prací. Vyžadovalo důkladné nastudování a pochopení velkého množství odborné literatury a pochopení principů mnoha metod počítačového vidění. Z množství kvalitních citovaných zdrojů (37 citací celkem, z toho více než 20 kvalitních odborných publikací z impaktovaných časopísů a prestižních konferencí) je zřejmé, že student tuto část zvládl výborně. Práce bohatě splňuje veškeré požadavky zadání a výsledná aplikace výrazně předčila mé očekávání. Je plně funkční, použitelná, uživatelsky přívětivá a srozumitelná, navíc multiplatformní. Celkově jsem s prácí studenta velmi spokojen, oceňuji hlavně samostatnost, schopnost samostatně se zorientovat v náročné problematice a dostatečně odborný a uvědomělý přístup k řešení problému. Práce je původní, logicky členěná a vyvážená. Jediným nedostatkem je jazyková úroveň, která je opravdu na slabé úrovni. Problémy s vyjadřováním jsem u studenta pozoroval už na konzultacích, proto bych příště doporučil využít služeb jazykové korektury, aby těžce čitelný text zbytečně nesnižoval výbornou úroveň odvedené práce. Přestože nedostatky v oblasti jazyka nejsou zanedbatelné, mohou jen steží převážit vynikající výsledky ve všech ostatních oblastech. Není pochyb o (více než) bakalářských schopnostech studenta a práci doporučuji k obhajobě s výborným hodnocením.
Práce studenta Petra šopáka o rozsahu 63 stran textu je strukturována do 35 stran teorie, 28 stran praktické realizace, bez tištěných příloh. Svým rozsahem odpovídá nadprůměrné zátěži kladené na studenta UAMT, než je obvyklé. Student používá ve své práci velmi dobře velmi kvalitní literaturu, která je dostatečně citována. V literatuře je použito velké množství kvalitních knižních zdrojů i odkazů na kvalitní impaktované články. Práci mohu označit jako původní. Práce je členěna logicky. Student v práci popisuje použitou teorii i své výsledky vyváženou formou. Práce má bohužel velmi špatnou formální úroveň, zejména po jazykové stránce. Některé věty mají lámané skloňování, u některých vět ani po několikátém čtení není jasné, co autor popisuje a jak to souvisí s okolními odstavci. Některé snahy o české překlady anglických originálů se míjí významem (např spatné barvy vs falešné barvy na str 13 apod) Do systému student nahrál 13MB soubor, na CD je verze přes 200MB velká, bohužel CD není čitelné. Jelikož je na CD jediný soubor - zip, nelze ani částečně rekonstruovat co se na CD nachází. Do systému odevzdaná verze nejspíše obsahovala EXE soubor, který byl automatem odstraněn, zůstaly pouze soubory naměřených dat (známé, součástí původního RoScanu 1.0). Od studenta jsem si vyžádal bočním kanálem kopii odevzdaných dat, která opravdu obsahují kód. Analýzou kódu postupně zjišťuji obrovský kus práce a úsilí, které musel student provést, aby převedl již existující objekty RoScan 1.0 a propojil je se zobrazením přes devět vrstev různých postahovaných a pravděpodobně vzájemně nekompatibilních knihoven, které mu pomohly řešit komplexní problémy, které popisoval v práci. Kód je relativně čitelný, avšak potřeboval by trochu formální údržby pro zvýšení spravovatelnosti a přehlednosti. Nyní jsou všechny zdrojové soubory v jednom adresáři nezávisle na funkci a obsahu a vzájemná logika jejich propojení se špatně hledá. Aplikaci jsem se pokusil spustit na jiném operačním systému než byl původní zamýšlený (původní verze RoScan 1.0 spustit nejde). K mému velkému překvapení aplikace v OS Linux pracuje, je možné načíst model, různě s ním otáčet a aplikovat na něj různé, v práci popsané algoritmy. Jediný zádrhel je v zobrazeném fontu, což je standardní problém kompatibility proprietárních fontů s OS Linux který je snadné řešit. Student splnil zadání ve všech bodech. Z práce usuzuji, že student získal hluboké znalosti v oblasti tvorby software, samostatného hledání knihoven algoritmů a jejich integrace. S přihlédnutím k rozsahu práce je možné formální nedostatky studentova vyjadřování částečně zanedbat. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 142278