VAŠKO, P. Modul digitálních výstupů s rozhraním Modbus [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student v rámci bakalářského projektu navrhnul modul digitálních výstupů se zabudovaným komunikačním rozhraním Modbus. Student implementoval galvanické oddělení všech digitálních výstupů. V rámci práce bylo navrženo obvodové řešení moduly, byl proveden návrh desky plošných spojů a po jejím vyrobení byla tato deska osazena a oživena studentem. Pro zajištění funkcí zařízení student vytvořil programové vybavení a otestoval komunikaci přes sběrnici s protokolem Modbus RTU. Student prokázal nezbytné znalosti z oblasti návrhu a použití elektrických součástek, návrhu digitálních zařízení a programování. V rámci práce student postupoval logicky správně, návrh hardwaru podpořil nezbytnými výpočty. Vlastní realizaci oživil a otestoval. Student věnoval práci dostatečné úsilí což vedlo k úspěšné realizaci modulu. V rámci práce student postupoval samostatně, přičemž využíval konzultací vedoucího práce a zapracoval připomínky pramenící z konzultací. Předvedená realizace je vlastním dílem studenta. V rámci realizace student narazil na několik problémů v původním návrhu, které při oživování odstranil a popsal v práci. Škoda jen, že v práci se objevuje značné množství nejen formálních, ale i závažnějších významových a technických prohřešků, které snižují kvalitu odvedené práce. Student prokázal své technické schopnosti a dále schopnosti samostatné orientace v problematice.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Úkolem p. Vaška bylo navrhnout a realizovat modul digitálních výstupů s rozhraním MODBUS. Jednalo se o návrh a konstrukci jednoduchého mikroprocesorového systému včetně softwarového vybavení. Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor navrhnul koncepci modulu, sestrojil jej a vytvořil pro něj softwarové vybavení. Průvodní zpráva má 52 stran, skládá se z 10 kapitol. V úvodních kapitolách (2 až 5) jsou popsány RS-232, RS-485 a protokol MODBUS. Vlastní práce začíná hardwarovým návrhem modulu od kapitoly 6. V úvodu práce postrádám rozbor požadavků, které jsou kladeny na modul digitálních výstupů. Jsou sice uvedeny dva příklady komerčně dostupných modulů, ale není řečeno, zda navržený modul bude mít podobné parametry. V závěru práce jsou uvedeny parametry modulu, ale není zde srovnání s komerčně citovanými moduly. K hardwarovému návrhu mám následující připomínky: Navrhované parametry a hodnoty součástek nejsou doloženy příslušnými výpočty. Je navrženo galvanické oddělení pro napájení modulu, ale není řešena ochrana modulu vůči rušení přes linku RS-485 nebo RS-232. Programové vybavení je popsáno v kapitole 8. Popis softwaru je celkem přehledný. Není úplně jasné, zda modul pracuje primárně v režimu MODBUS RTU nebo MODBUS ASCII a jakým způsobem lze mezi režimy přepnout. Na závěr není v práci uvedeno oživení a ověření funkčnosti modulu. Práce má přijatelnou grafickou úroveň, text však obsahuje překlepy a netechnická větná spojení, např. "ovládací signál putuje… apod. V příloze chybí výkres spodní strany desky plošných spojů. Vzhledem k výše uvedeným připomínkám navrhuji hodnotit práci p. Vaška známkou "C/dobře".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 22559