PELC, M. Vodivé propojení keramiky s FR4 v 3D struktuře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kosina, Petr

Zadání bakalářské práce bylo splněno v plném rozsahu. Student navrhnul a vytvořil zesilovač na keramickém substrátu. Pro navržený zesilovač vytvořill zdroj napětí na substrátu FR4. Substráty spojil do výsledné 3D struktury, a pak spolehlivost celého spojení prověřil při teplotním cyklování. Navíc změřil frekvenční charakteristiku zesilovače pro oba typy substrátů. Student během studia vykazoval průměnou aktivitu, která se stupňovala s blížícím se termínem odevzdání práce a tato skutečnost se negativně promítla v celkové úrovni. Během řešení nevykazoval přilišnou samostatnost. Práce působí vcelku dobrým dojmem, bohužel se vyskytuje nejednoznačnost předložených informací, například jaký keramický substrát byl v jednotlivých etapách použit. Místy se objevují drobné pravopisné chyby. Práce by měla být lépe stylizována. Formální stránka práce je slabá a tím snižuje její celkový dojem. Z obsahu textu vyplývá, že student čerpal především z jednoho zdroje a tím je obsah práce omezen.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Adámek, Martin

Předložená bakalářská práce se zabývá porovnáním vodivého propojení keramických a organických substrátů s organickým substrátem typu FR4 do 3D struktur. Praktická část práce se zaměřuje hlavně na propojení substrátů ve 3D struktuře, testování spolehlivosti spojů pomocí teplotního cyklování a na porovnání vlastností obvodu vysokofrekvenčního zesilovače postaveného na FR4 a keramickém substrátu, který byl zapojen ve 3D struktuře. V práci je optimalizována topologie obvodu zesilovače pro FR4. Z toho důvodu vyšlo v práci zesílení obvodu na keramice horší než na FR4. Bylo by zajímavé v práci porovnat také obvody s optimalizací pro keramiku. V práci dále postrádám vyhodnocení kvality spojení pomocí rezistorů, které bylo navrženo v tab. 6 na str. 37, a podrobnější popis chyb, které nastaly u teplotního cyklování. Odborná stránka práce je průměrná, bez větších věcných chyb. Bohužel, formální stránka práce snižuje tuto bakalářskou práci do podprůměru. Text působí v některých částech těžkopádně a je možno nalézt slovesa v ne zcela běžné 1. osobě množného čísla. Dále se v práci objevují velmi často drobné formální chyby. V práci jsou překlepy, chybí písmena ve slovech nebo celá slova, které tvoří logickou stavbu věty. Dále jsou uvedeny čárky mezi slovy bez větného významu, jsou vynechány čárky mezi větami a tečky na konci vět. Ze seznamu literatury je zřejmé, že student prokázal schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Student čerpal hlavně z Internetu. I přesto by bylo vhodné použít literatury více (zejména knih) a uvádět ji v textu práce. To se týká zejména obrázků, které byly vytvořeny podle literatury. V seznamu se dále uvádí literatura [4], na kterou není odkazováno v textu. Naopak v textu je odkazováno na literaturu [13], která není uvedena v seznamu literatury. Hlavní cíle práce byly splněny, proto i přes výše uvedené nedostatky doporučuji předloženou práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm: Uspokojivě (D)

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 10434