AMBRO, F. Využití perovskitových nanočástic v optoelektronice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Pospíšil, Jan

Student Filip Ambro se zabýval přípravou olovnatých a bezolovnatých perovskitových nanočástic metodou LARP. Zpočátku se práci věnoval poměrně svědomitě, kdy připravil několik roztoků, které byly využity k přípravě tenkých vrstev. Na těchto vrstvách bylo provedeno automatizované měření volt-ampérových charakteristik a výsledky byly předány Filipu Ambrovi ke zpracování. Jeho iniciativa v této oblasti však byla velmi malá. Také teoretickou část zpracoval až těsně před termínem odevzdání bakalářské práce. Protože nestíhal zvládnout všechny úkoly, požádal o prodloužení termínu jejího odevzdání. I týden před posunutým termínem odevzdání měl dokončenou pouze teoretickou část práce a její finální verzi včetně experimentů bez jakýchkoliv korekcí odevzdal poslední den posunutého termínu. V průběhu posledního semestru bakalářského studia téměř vůbec nekomunikoval, teprve v polovině května začal na bakalářské práci intenzivněji pracovat. Tomu odpovídá i kvalita odevzdané bakalářské práce. Jsou v ní např. čtyřikrát stejné obrázky režimů automatizovaných měření, dále grafy volt-ampérových charakteristik, které nejsou nijak diskutovány a porovnány mezi sebou. Přístup studenta a tomu odpovídající kvalita vlastní práce tak spolu velmi úzce korelují. Výchovnější by rozhodně bylo nechat studenta zpracovat bakalářskou práci v příštím roce. Přes počáteční zájem a provedené experimenty, až po finální snahu práci za každou cenu dokončit, nakonec přistupuji k hodnocení této bakalářské práce stupněm E (dostatečně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků E
Interpretace výsledků, jejich diskuse F
Závěry práce a jejich formulace E
Využívání konzultací při řešení práce F
Celkový přístup k řešení úkolů F
Splnění požadavků zadání D
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury E
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Zdražil,, Lukáš

Předložená bakalářská práce se zabývá přípravou různých druhů perovskitových nanokrystalů pomocí LARP metody. Takto připravené struktury byly studovány pomocí dynamického rozptylu světla a UV-VIS spektroskopie. Z připravených vzorků byly dále připraveny tenké vrstvy, u nichž byly studovány elektrické vlastnosti. Celkové zaměření bakalářské práce směřuje na aplikaci perovskitových nanokrystalů v oblasti optoelektroniky. Nejsilnější stránkou předložené práce je úvod a teoretická část. Autor poměrně přehledně shrnuje problematiku perovskitových struktur, metody jejich přípravy a možné aplikace v poli optoelektroniky. Je ovšem nutné podotknout, že v úvodu se autor zcela neodkazuje na odbornou literaturu. V teoretické části lze pak nalézt řadu chyb či nepřesných termínů, například: strana 9: Chyba! Nenalezen zdroj odkazů! strana 11: “přímý rozdíl“ mezi valenčním a vodivostním pásem strana 12: “lepší absorpce“ strana 12: kapitola Fotoluminiscenční spektrum: “tento jev“ fotoluminiscence není zadefinována strana 13: “ladění v širší vlnové délce“ strana 15: “stabilnost“ V experimentální části autor popisuje přípravu perovskitových nanokrystalů. Zde chybí důkladné přečištění připravených vzorků (filtrace/sloupcová chromatografie). Problém nedostatečného přečištění se pak odráží ve výsledcích z DLS, kde lze vidět široké píky, v některých případech přes několik set nanometrů, což indikuje vysokou polydisperzitu částic. Je tedy otázkou, která velikostní frakce je opravdu zodpovědná za optické/elektrické vlastnosti. Jednoznačně nejslabší stránkou předložené práce jsou výsledky a diskuze. Zatímco v případě absorpční spektroskopie se autor alespoň snaží podat nějaké vysvětlení pro změny v absorpčních spektrech, charakterizace tenkých vrstev je ponechána bez jakéhokoliv relevantního komentáře. Autor zcela nediskutuje relace mezi strukturou/chemickým složením a pozorovanými fyzikálními parametry, což velmi degraduje celkovou kvalitu práce. Dále chybí jakákoliv morfologická analýza deponovaných tenkých vrstev. I přes všechny výše uvedené nedostatky ovšem práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků E
Interpretace výsledků, jejich diskuse F
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 156363