DŽAMA, I. Mikroprocesorem řízená nabíječka baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomant pan Bc. Igor Džama měl za úkol navrhnout, realizovat a otestovat mikroprocesorem řízenou nabíječku Li-ion a NiCd baterií. Diplomová práce navazovala na předcházející semestrální práci. V průběhu řešení semestrální práce pan Džama projevoval potřebnou aktivitu, dokázal se zorientovat v problematice nabíjení Li-ion a NiCd baterií, prokazoval solidní znalosti z oblasti návrhu elektronických obvodů a v potřebném rozsahu využíval konzultací. Bohužel během práce na diplomním projektu se jeho přístup diametrálně změnil. Konzultací téměř vůbec nevyužíval. Tomu odpovídá i úroveň odevzdané práce, která rozhodně nesplňuje moje představy. V práci chybí např. podrobnější popis testování nabíječky při nabíjení reálných baterií a vyhodnocení dosažených výsledků. Bohužel mi funkčnost nabíječky nebyla předvedena. Na základě kapitoly 6 Závěr se lze domnívat, že se diplomantovi nepodařilo zařízení plně oživit a odladit softwarové vybavení. Vážné výhrady mám ke schématům v příloze práce. Jsou nepřehledné až zmatené. Dle mého názoru pan Bc. Džama nevěnoval práci na svém diplomním projektu potřebné množství času. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem navrhuji hodnotit práci pana Bc. Igora Džamy známkou E/58 bodů.
Předložená diplomová práce se zabývá návrhem a konstrukcí nabíječky baterií LiON a NiCd řízené mikroprocesorem. Práce je logicky rozdělena do kapitol, které reflektují požadavky zadání. První část práce je zaměřena na rozbor parametrů a vlastností baterii. Déle pokračuje návrhem a koncepcí obvodového řešení nabíječky a zvoleného typu měniče. Kapitola č. 4 je věnována programovému vybavení a návrhu regulátoru. Poslední kapitola popisuje konstrukci nabíječky, její oživení a změření základních parametrů. Diplomová práce celkově působí v některých bodech neúplně (kapitola 2.3 - popis parametrů baterii se omezuje pouze na napětí, kapacitu a typ, autor neuvádí, vnitřní odpory, životnost, poměr energie hmotnost...). Návrh měniče a měření není proveden na dobré úrovni, kdy nejsou zohledněny důležité vlastnosti zapojení (není zkoumána stabilita zapojení, v návrhu jsou zanedbávány parazitní vlivy součástek - ESR, ESL, záměrné snižování dynamického rozsahu měření a chaotický až nesrozumitelný popis měření). El. schéma v příloze je nesrozumitelné, v elektronické příloze chybí zcela, nebo je skryto. Zapojení by bylo vhodné doplnit pojistkou, ochranou před zkratem na výstupu a změnou orientace baterie. Schéma postihují další nedostatky např. tranzistor SI2307 má uvedenu schematickou značku bipolárního tranzistoru PNP ale ve skutečnosti se jedná o MOSFET s kanálem P. V textu je uvedena úvaha, že procesor má omezený budící proud výstupního pinu na 2mA a proto je třeba před tranzistor zařadit další tranzistor, aby došlo k vybití kapacity hradla. Pří výpočtu předřadného rezistoru diody je aplikován opačný postup, kdy je třeba vhodně volit R tak, aby proud nepřesáhl 2mA. Tyto dvě tvrzení jsou v rozporu. Pokud je proud omezený na 2mA není možné aby procházející proud dosáhl vyšší hodnoty a tudíž je omezení nadbytečné. Navržené programové vybavení neodpovídá úrovni magisterského studia, je použito nevhodných programových konstrukcí, které činí program nepřehledným a neudržovatelným. Regulační algoritmus je vložen do hlavního programu, kde není zajištěno izochronní zpracování. Samotný algoritmus řízení je nevhodný, protože bude nepříznivě reagovat na skokové změny zátěže a bude mít tendenci oscilovat. V poslední části práce je provedeno zhodnocení dosažených výsledků, které nebylo provedeno v plném rozsahu z důvodu poškození řídícího hardwaru.
eVSKP id 94368