BILÍK, J. Systém pro snímání náklonu částí těla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Diplomant pan Bc. Jan Bilík se ve své diplomové práci zabýval návrhem a realizací zařízení pro snímání náklonu částí lidského těla včetně softwarového vybavení. Diplomová práce navazovala na předcházející semestrální práci. Práce je členěna do 8 kapitol a obsahuje cca 75 stran vlastního textu, je sestavena v logickém sledu, obsahuje minimum překlepů, po jazykové a grafické stránce je na solidní úrovni. Diplomant dokázal v práci definovat koncepci zařízení, srozumitelně popsat postup návrhu, realizace a testování zařízení i zhodnotit dosažené výsledky. Jako literaturu pan Bc. Bilík používal výhradně firemní dokumentaci k použitým součástkám. Diplomant se dokázal zorientovat v oblasti návrhu elektronických a mikroprocesorových zařízení. Podstatně horšími schopnostmi disponoval v oblasti návrhu a implementace software pro embedded zařízení s bateriovým napájením, kde je požadována co nejnižší spotřeba. Podařilo se mu však navrhnout a realizovat zařízení dle zadání a ověřit jeho funkčnost. Věřím, že po úpravách firmware bude zařízení využitelné pro snímání náklonu částí lidského těla a firma, na jejíž podnět zadání diplomové práce vzniklo, výsledky práce pana Bc. Bilíka využije. Pan Bc. Bilík pracoval iniciativně, zodpovědně, dokázal si práci vhodně časově rozvrhnout a pravidelně mě informoval o postupu prací. Jako vedoucí navrhuji hodnotit práci pana Bc. Jana Bilíka známkou B/80 bodů.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a realizací systému snímajícího náklon těla u pacientů po provedených operačních zákrocích. V obecné rovině může mít jednotka i širší uplatnění v aplikacích využívajících data z akcelerometrů. Zadání patří k jednodušším a nevyžaduje hluboké teoretické znalosti. Pro splnění jednotlivých bodů zadání bylo nutné nastudovat metody snímání náklonu pomocí akcelerometrů využívající gravitační síly Země, prostudovat metody návrhu bateriově napájených zařízení a mikroprocesorových periferních obvodů. Práce je správně logicky rozdělena do kapitol. První kapitola definuje požadavky na zařízení s následujícím rozborem metod snímání náklonu těla. V dalších kapitolách je diskutováno vlastní zapojení včetně analýzy odběru a výběru vhodných komponentů pro realizaci zařízení. Rozsáhlou částí je detailní popis návrhu a implementace firmwaru včetně formátu ukládaných dat a jejich zpracování v čase. V závěrečné části práce se diplomant věnoval umístění zařízení do krabičky a jeho testování. Po odborné stránce lze práci vytknout jen drobné nedostatky v zapojení, kdy se diplomant dopouští výrazných zjednodušení analýzy odběru zařízení, a např. zaměňuje klidový odběr LDO regulátoru s jeho pracovní spotřebou. V samotném návrhu se dopouští chyb v koncepci softwaru, kdy zdaleka nevyužívá možností vybraného mikroprocesoru a akcelerometru z hlediska optimalizace spotřeby. S výše uvedeným pravděpodobně souvisí i tristní stav softwarové části mikroprocesoru. Software by měl využívat moduly, funkce (např. práce s proměnnou bcc), nepoužívat magické konstanty a čísla, ujasnit si jak fungují modifikátory static a volatile, ošetřit chybové stavy, timeouty … Vzniklý software je největší slabinou práce a je na hranici použitelnosti a jednoznačně za hranicí udržovatelnosti. Z práce není jasné, jak probíhalo testovaní komunikace s PC (co bylo použito za SW, kde je zdrojový kód). Druhou problematickou částí, která není v DP zmíněna, je ověření funkce navrženého řešení z hlediska výchozích předpokladů v oblasti spotřeby zařízení a to primárně měření odběru v jednotlivých stavech. Tím by byl získán obraz o reálné spotřebě a nemuselo by probíhat několikadenní čekání na vybití baterie. Přes uvedené nedostatky práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navrhuji hodnocení 70 bodů - C
eVSKP id 126879