GÁBEL, M. Spínaný stejnosměrný laboratorní zdroj 30V 60A [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student se velmi aktivně věnoval vytváření práce, o problematiku se ve velké míře zajímal, dokázal ji dobře pochopit a uplatnit při psaní práce i při realizaci daného napájecího zdroje. Samotné řešení napájecího zdroje (dva jednočinné měniče v protitaktu napájené pasivním síťovým usměrňovačem) je spíše tradiční, přesto pokud chce člověk problematice včetně všech přidružených jevů důkladně rozumět, jedná se o poměrně obsáhlý problém. U dvou měničů v protitaktu se např. vyskytuje určitá vazba mezi měniči skrze parazitní kapacity prvků sekundárního usměrňovače, což poměrně komplikuje výklad některých pozorovaných jevů. Vysoký výstupní proud zdroje (60A) již vyžaduje důkladnější analýzu a návrh, např. použité měření proudu bočníkem s požadavkem na velkou šířku pásma je u takového proudu již obtížné, ale realizovatelné. Také byl na výstupu použit synchronní usměrňovač, který vyžaduje další řídicí obvody. Student se se všemi problémy poměrně dobře vypořádal a práci bych označil jako velmi kvalitní.
Hlavní část práce se zabývá návrhem, výpočty, konstrukcí, oživením a měřením spínaného laboratorního zdroje s poměrně vysokým výstupním proudem 60 A. V práci je podrobně a detailně řešen celý návrh zdroje, všechny výpočty a kroky jsou dobře okomentovány. Správný návrh celého spínaného zdroje je při zohlednění všech aspektů poměrně rozsáhlým problémem. Součástí je i návrh a osazení všech desek plošných spojů. Část věnovaná oživení a měření zdroje je dostatečně obsáhlá, je zde spousta okomentovaných oscilogramů, jsou popsány problémy při oživování a jejich řešení, součástí je i měření oteplení pomocí termokamery a měření účinnosti zdroje v různých bodech zatěžovacích charakteristik. Napájecí zdroj dosahuje velmi dobré účinnosti, která se pro několik bodů na charakteristice blíží 95 %. Toto je zřejmě dáno i použitím synchronního usměrňovače na sekundární straně, který může znatelně zvýšit účinnost měničů zejména s vysokým výstupním proudem a malým napětím, ale zvyšuje složitost celého zařízení. Všechny body zadání byly splněny a zdroj byl úspěšně oživen. Grafická úprava práce je na výborné úrovni. Celkově hodnotím práci velmi kladně a navrhuji hodnocení A.
eVSKP id 133076