ZAJÍČEK, M. Pokročilé metody kódování řeči v signálovém procesoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Smékal, Zdeněk

Cílem diplomové práce byl návrh metody pro přenos řeči po internetové síti. Byla vybrána vhodná metoda, která byla implementována v signálovém procesoru firmy Texas Instruments. Práce má dobrou grafickou i jazykovou úroveň. Drobné terminologické nepřesnosti nejsou podstatné. Student pracoval zcela samostatně a odvedl kus dobré práce. Cíle práce byly splněny a zaměstnavatel rozhodl o pokračování vývoje, započatého diplomovou prací.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Sysel, Petr

Zadání hodnocené diplomové práce bylo splněno. Podle závěru byl v procesoru TMS320C6416 implementován řečový kodek AMR-WB a byl otestován v rámci systému HiPath4000 firmy Siemens. Při řešení práce byl student silně omezen použitým hardwarovým i softwarovým vybavením, které vycházelo z požadavku na implementaci v uzavřeném systému HiPath4000 firmy Siemens. Např. bylo nutné řešit problémy s nedostatkem paměti, vytvoření API rozhraní pro napojení na další softwarové moduly, apod. Navrhovaná řešení se ukázala jako účelná a jak je uvedeno i v závěru jako funkční. V práci se objevuje několik nepřesností. Např. v tabulce 1.1 je označen řádek jako algebraická kódová kniha s jednotkou bit. Není však jasné, zda uvedené počty bitů udávají počet pozic v knize, délku zakódované budící posloupnosti nebo počet bitů zakódované posloupnosti. V závěru části 2.2.5 je dvakrát uvedena zkratka SIMD paralelních systémů místo pravděpodobně uvažované MIMD. V části 2.3.4 je uvedeno, že registry A1, A2, B0, B1, B2 se používají při větvení programu. Správně asi mělo být uvedeno při podmíněném vykonávání instrukcí a měl být doplněn i registr A0. V části 3.3.3 není příliš jasné, kde je naplněna struktura s parametry modulu kodeku. Při intepretaci výsledků práce bych i s ohledem na zmiňované problémy s nedostatkem paměti očekával přehled paměťových nároků a výpočetní náročnosti kódování a dekódování jednoho hovoru. Formální zpracování práce je na dobré úrovni. Především v první části bych však v textu očekával častější odkazy na citované zdroje. Osobně mi také vadilo opakované uvádění rozvinutého tvaru zkratek bez správného skloňování, což v některých případech snižovalo čitelnost textu. Úroveň snižuje také několik překlepů. Přes uvedené drobné nedostatky hodnotím práci jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 40228