KŘIVÁNKOVÁ, E. Klíčové vlastnosti vybraných tenzidů pro test odolnosti vysokohustotního polyetylénu metodou napěťového krípu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bálková, Radka

Práce studentky Elišky Křivánkové je v jednotlivých kapitolách velmi dobře strukturovaná a srozumitelně napsaná. Vyzdvihuji kapitolu Teorie, která svědčí o tom, že studentka problematiku povrchového chování kapalin včetně tenzidů nejenom nastudovala, ale také jí výborně porozuměla. Zmínit je také potřeba rozsáhlou experimentální část, ve které proměřila povrchové vlastnosti šesti vybraných tenzidů ve čtyřech koncentracích včetně nabitých částic v nich přítomných, pro tři pH a u vybraných roztoků také při třech teplotách včetně vlivu typu vody pro přípravu roztoků. Naměřená data jsou zpracovaná přehledně a trendy z nich plynoucí jsou prezentované v přehledných grafických závislostech; výsledky jsou okomentované přiměřeně. V poslední části práce jsou pak povrchové vlastnosti tenzidů vztažené ke smáčivosti tří typů vysokohustotního polyetylénu zpracovaného lisováním a vytlačováním, u kterých je stanovována doba do porušení metodou napěťového krípu právě ve studovaných tenzidech. Na základě výše zmíněného, splnění cílů práce i všech požadavků předepsaných na diplomovou práci, ji doporučuji k obhajobě s hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Poláček, Petr

Téma diplomové práce studentky Elišky Křivánkové je mezioborové. Zabývala se měřením povrchových vlastností (povrchové napětí, efektivita absorpce na povrchu, efektivita snížení povrchového napětí), stanovením zeta potenciálu a micelární koncentrace šesti vybraných tenzidů. Tyto se používají nebo mají potenciál se používat pro metodu napěťového krípu pro vysokohustotní polyetylén (HDPE). U vybraných roztoků tenzidů stanovila také vliv teploty, pH a typu vody pro přípravu roztoků. V poslední části práce pak proměřila smáčivost povrchu HDPE studovanými roztoky. Práce je rozdělena do předepsaných kapitol, které jsou čtivé a dobře srozumitelné. Poměrně obsáhlá teoretická část se zaobírá měřením povrchového a mezifázového napětí, smáčivostí a kontaktním úhlem, dále typy tenzidů, stanovením kritické micelární koncentrace a zeta potenciálu a v poslední části se letmo zmiňuje o polyetylénu, porušování polymerních materiálů a o metodě napěťového krípu. Experimentální část je napsaná přehledně a dává dojem opakovatelnosti měření jinou osobou. Výsledky měření jsou přehledně sestavené do tabulek a grafických závislostí, které jsou okomentované. Ocenit je potřeba snahu závěry z jednotlivých měření spojit a vztáhnout k měření smáčivosti tří typů HDPE, které byly zpracované lisováním a vytlačováním. Závěr je formulovaný přehledně včetně návrhu, jak v práci dále pokračovat či ji rozšířit. Z formálního hlediska lze vytknout pouze absenci nedělitelných mezer mezi číslicí a jednotkou. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A (výborně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 133038