KADĚRA, P. Trychtýřová anténa s potlačenými bočními laloky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student měl za úkol nastudovat metody potlačení bočních laloků trychtýřových antén a navrhnout trychtýřovou anténu pro pásmo E (71-76 a 81-86 GHz) s aplikováním vybrané metody pro minimalizaci bočních laloků. Student se řešení práce věnoval velmi intenzivně. Zvládnutí dané problematiky potvrzuje rozsáhle zpracovaná teoretická část práce a tři navržená řešení antén, která umožňují vzájemné srovnání vybraných metod. Návrh každé z antén je časově náročný úkol, proto velmi oceňuji tyto výstupy, které mají zejména praktický význam pro použití antén v pásmu E. Anténu, která nejlépe odpovídala požadovaným parametrům, ve spolupráci s firmou RACOM s.r.o. student vyrobil a ověřil její funkčnost. U činitele odrazu je patrná velmi dobrá shoda se simulací, zatímco měření směrových charakteristik a zisku bylo pouze orientační z důvodů omezených možností bezodrazové komory. Zadání práce bylo bezezbytku splněno. V textu práce lze najít pouze několik formálních nedostatků jako uvádění rozměrů v mm na čtyři desetinná místa, několik překlepů a typografických prohřešků, chybějící odkaz na literaturu [10] či použití tlustých čar v grafech, které zhoršují jejich čitelnost.
Předkládaná diplomová práce pojednává o návrhu směrové trychtýřové antény s potlačenými bočními laloky v kmitočtových pásmech 71-76 GHz a 81-86 GHz. Úvodní kapitola je zaměřena na způsoby možné realizace těchto typů antén. Oceňuji zejména výborně zpracovanou rešerši literatury shrnujicí poznatky o vybraných možnostech potlačení bočních laloků trychtýřových antén. Kapitola 1.4 měla byt již podkapitolou části 2. Následující kapitola se zabývá návrhem a srovnáním tří kónických antén, kónické antény s hyperbolickou dielektrickou čočkou, kónické antény s děrovanou plochou dielektrickou čočkou a antény s integrovanou eliptickou čočkou. Jako nejlepší se ukázala kónická anténa s hyperbolickou dielektrickou čočkou, ikdyž si myslím, že se plně nevyužil potenciál antény s integrovanou eliptickou čočkou. Oceňuji následné kapitoly pojednávající o parametrické a citlivostní analýze této trychtýřové antény upravující provedený zakladní návrch do finalní podoby pro následnou fyzickou realizaci. Kapitola 4.6 Charakterizace dielektrických vlastností materiálu měla být spíše součástí přílohy. Poslední kapitola se věnuje experimentálnímu ověření navržené antény. Autor správně poukazuje na skutečnost, že měření směrových charakteristik je provedeno v blízké oblasti antény. Nicméňe si myslím, že mohl srovnat tyto charakterisitky se simulacemi v CST, které umožňuje vypočítat směrovky i v blízké oblasti antény. Po formální a odborné stránce je práce na výborné úrovni. Doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 110428