KLIMEŠ, J. Aplikace vzdáleného a pasivního monitorování řeči [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student detailně popsal možnosti pro vývoj aplikací na operační systém Android. V práci dostatečně rozmýšlí nad interoperabilitou mezi programovacími jazyky a přenositelností na různá zařízení a s tímto ohledem vybírá vhodný programovací jazyk. Samotný vývoj aplikace však nebyl dotažen do konce a hlavním důvodem byla neaktivita studenta během velké části semestru. Stav řešení, který se od semestrální práce příliš neposunul, začal intenzivně konzultovat až dva týdny před odevzdáním práce. Vznikl tak aplikační software, který je schopen pouze nahrávat zvukový záznam a ten pak odesílat na vzdálený server. Studentovi se nepodařilo zprovoznit nahrávání řeči během telefonních hovorů a naprogramoval alespoň dvě řečová cvičení, která lze teoreticky využívat pro vzdálené, ne však pasivní, monitorování řeči. Nicméně tento stav aplikace a její funkčnost nebyla vedoucímu práce představena. V práci student popisuje dostupnost modelů strojového učení pro Android, ale dle zadání se měl zabývat pouze parametrizací signálu na mobilním zařízení a následným odesíláním parametrů na vzdálený server, přičemž ani tato část se nepodařila implementovat. Student při psaní prokázal kvalitní jazykovou a prezentační úroveň, práce je dobře logicky strukturována a obsahuje dostatečné množství bibliografických referencí. Celkově práci hodnotím uspokojivě.
Student částečně splnil cíle bakalářské práce, kvalita zdrojových kódů je na dobré úrovni, řešení bylo implementováno. Studentovi se nepovedlo řešení rozšířit na samotné pasivní monitorování a realizoval pouze aplikaci k monitorování řeči pacientů pomocí předpřipravených cvičení. Realizaci zabránila řada technických komplikací, které student argumentoval ve své práci. Student nejprve popsal problematiku Parkinsonovy nemoci a související vady řeči. Provedl analýzu současného stavu a podrobně popsal a srozumitelně vysvětlil existující řešení a technologie pasivního monitorování Parkinsonovy choroby. Následně se student zabýval problematikou vývoje mobilních aplikací a volbou vhodného programovacího jazyka. Student zvolil jazyk Kotlin, který je v současné době nejpoužívanějším jazykem pro vývoj mobilních aplikací na platformě Android. Dále navrhl samotnou mobilní aplikaci. Při návrhu ovšem narazil na řadu komplikací v pasivním monitorování řeči, které jsou způsobené pochopitelnou snahou ochrany soukromí uživatelů mobilních telefonů s moderními verzemi systému Android. Student tyto komplikace nedokázal vyřešit, následně tedy vyvinul aplikaci, která umožňuje realizovat dvě řečová cvičení. Student rovněž nedokázal extrahovat řečové parametry přímo na zařízení, z toho důvodu navrhl přenos celých souborů na vzdálený server, kde by proběhla jejich analýza. Samotná implementace serverové části je realizována jednoduchou Flask aplikací s použitím knihovny Parselmouth. Realizace je velmi nešikovná, data jsou přenášena pomocí http a nejsou žádným způsobem zašifrována ani komprimována. Z toho důvodu je lze jednoduše odcizit a zneužít, zároveň dochází k obrovskému plýtvání mobilních dat a aplikace je dle mého mínění v praxi nepoužitelná. Student se v práci zabýval především snahou zprovoznit Python aplikaci na mobilní platformě Android, nevzal ovšem v potaz potencionální možná řešení s využitím knihoven jazyka Java, která jdou použít nativně. V mnoha případech hledá student problém místo toho, aby hledal jeho řešení. Student prokázal schopnost práce s odbornou literaturou. Všechny grafické a textové vstupy jsou řádně citovány, nicméně formát citací není správný. Po formální stránce obsahuje práce malé množství typografických chyb a překlepů, klíčová slova nejsou seřazena dle abecedy. Práce rozsahem odpovídá zadání. Práce částečně splnila zadání a hodnotím ji 66 body.
eVSKP id 151126