KRÁL, J. Vzdálená správa vloženého zařízení s obvodem FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Cílem práce bylo navrhnout a implementovat systém komplexního řízení vestavěného zařízení (Digitizéru). Systém měl umožnit současný vysokorychlostní přenos dat a řízení, obojí prostřednictvím sdíleného připojení do sítě Ethernet. Student implementoval a měřením porovnal existující řešení použití rozhraní Ethernet v obvodech FPGA. Jelikož žádná z analyzovaných metod plně nevyhověla požadavkům, navrhl metodu vlastní, která umožňuje dosáhnout vysoké propustnosti, malých hardwarových nároků a nízkého vytížení řídicího mikroprocesoru. Do systému dále implementoval řadu pokročilých funkcí, jako je časová synchronizace Digitizéru pomocí protokolu NTP a možnost nezávislé vzdálené aktualizace firmwaru (program mikroprocesoru) i konfigurace FPGA v několika úrovních. Implementace těchto funkcí v obvodech FPGA je sama o sobě vysoce náročná. Student navíc musel řešit problémy s nestabilním a nespolehlivým vývojovým prostředím a také s netriviálními chybami hardwaru, které úspěšně odhalil a odstranil. Student během práce prokázal schopnosti a znalosti převyšující běžnou úroveň studenta bakalářského studia, jeho práci hodnotím jako vynikající.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Stejskal, Vojtěch

Student navázal svou bakalářskou prací na dlouhodobější vývoj devíti kanálového zařízení Digitizer pro ERA a.s. V úvodu se musel velmi rychle seznámit s architekturou a stávajícími FW funkcemi zařízení. Ty rozšířil během velmi krátké doby o nové implementované na vyšší úrovni FW, které propojil se stávajícími. Věnoval se především implementaci hrubé (jednotky ms) časové synchronizaci zařízení a komunikačnímu/konfiguračnímu rozhraní napojenému na Ethernet. Vzhledem k velkým datovým tokům vydávaným zařízením provedl student praktická měření několika možných způsobů realizace. Na základě výsledků se zaměřil na implementaci soft procesorového jádra Microblaze, které napojil na proprietálně přizpůsobený sběrnicový systém. Testování bylo prováděno jak na vývojové desce Xilinx s připojeným PHY rozhraním, tak i na samotných zařízeních Digitizer. Takto bylo implementováno sběrnicové napojení, synchronizace pomocí SNTP, vzdálená rekonfigurace pomocí TCP/IP a vydávání navzorkovaných/vysměšovaných dat jako UDP rámců s velkým datovým tokem. Student při implementaci musel čelit nefunkčnosti některých součástí zařízení, které byly nefunkční díky chybám kooperantů při výrobě funkčních vzorů. Analyzoval a identifikoval HW problémové oblasti a pomohl tak k jejich opravě. Student pracoval velmi svědomitě a precizně i nad rámec zadání. Pravidelně komunikoval se zadavatelem a účastnil se vývojových debat. Realizací, která mnohonásobně převyšuje rámec bakalářské práce, prokázala své schopnosti zhostit se jakéhokoliv inženýrského úkolu. Předvedl jak schopnost navázat na cizí komplikované inženýrské dílo, ale především i schopnost samostatných vývojových aktivit na vysoké úrovni. Po obsahové stránce byl student při psaní textu bakalářské práce limitován realizací pro komerční subjekt. Tedy nemohl zveřejnit veškeré detaily. S tímto si opět poradil velmi dobře a čtenáři srozumitelně osvětlil řešenou problematiku a vlastní přínos práce. Jen bych uvítal promyšlenější návaznost kapitol v úvodní části práce s méně zkratkovitým popisem některých pojmů. Tímto by ale práce jistě překročila obvyklou délku pro Bc. P.S.: Kéž by takovýchto studentů bylo více :O)

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 52246