ŘÍHA, R. Automatizace procesu zahořování digitronů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce Radima Říhy řeší praktický problém a to optimalizaci nevyhovujícího zahořovacího procesu digitronů. Práce vychází z potřeb komerčního subjektu – firma Dalibor Farný, kde vyrábí vlastní digitrony a kde diplomat již 2 roky pracuje. Jako na bakalářské práci studenta, kterou jsem vedl, tak i na této diplomové je vidět praktický pohled na problém s jasným tahem na branku a přesahem přes všechny obory. Od analýzy problému a potřeb, přes návrh řešení, návrh a konstrukce HW části, programování PLC, ovládání robotického ramene, až po zpracování obrazu a vytvoření OCR klasifikátoru. Diplomant v průběhu semestrální i diplomové práce pracoval naprosto samostatně, jakékoliv metodické vedení školitele bylo zbytečné a spíše kontraproduktivní. Diplomat tedy alespoň poctivě informoval o postupu průběhu prací. Formální stránka dokumentu je na dobré úrovni a věcně popisuje celý postup při řešení této praktické diplomové práce. Práci doporučuji k obhajobě s jasným hodnocením školitele A/100b.
Předložená diplomová práce řeší problematiku úpravy stávajícího manuálního pracoviště pro zahořování digitronů do plně automatického procesu, kdy cílem je zvýšit produkci digitronů, minimalizovat aktivní zapojení obsluhy a maximalizovat čas využití nově navržené sestavy (předpokládá 24 hodinový pracovní cyklus). Vlastní text práce o sedmdesáti stranách je rozdělen do sedmi logicky navazujících kapitol doplněných o vhodné obrázky, grafy, tabulky a fotografie z realizace dílčích částí pracoviště a průběhu provozních testů. Práce by svojí obtížností mohla byt hodnocena jako jednoduchá úloha automatizace procesů. Diplomant zadání uchopil v širším rozsahu, provedl detailní analýzu potřeb nově vzniklého pracoviště a zaměřil se na jejich řešení. Rozsahem vybraných technologii a provedených prací se tím práce řadí k obtížnějším. Diplomat zvolil korektní postup řešení, začínající rozborem principu a konstrukce digitronu, detailním rozborem nedostatků existujícího řešení a návrhem nového zahořovacího pracoviště. Vlastní řešení zahrnovalo výběr ramene manipulátoru, návrh elektrických schémat, desek plošných spojů, mechanickou konstrukci, osvětlení, výběr kamery a inspekčního počítače pro zpracování obrazu, testování dostupných OCR, tvorbu vlastního OCR využívající NS, a řídicího systému. Hardwarové prostředky jsou doplněny o softwarové vybavení, využívající jazyky C++ a Python. Práci lze vytknou drobné nedostatky v názvosloví a občasné chyby ve skloňování – např. název kapitoly: „VÝVOJ SOFTWARE“ mělo by byt skloňováno dle vzoru hrad/hradu. Předložená práce a dokumentace svědčí o velmi dobrých inženýrských schopnostech pana Říhy, splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navrhuji klasifikaci :A, 96 bodů
eVSKP id 160135