HOLÍNSKÝ, J. Měření pasivních kmitočtových výhybek pro reproduktorové soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Balík, Miroslav

Tato diplomová práce se zabývá měřením charakteristik pasivních kmitočtových výhybek, jejíž součástí je realizace jednotlivých přípravků pro provedení těchto měření v rámci laboratorní úlohy kursu Reproduktorové soustavy. Kromě samotné dokumentace diplomové práce je klíčovým výstupem této práce návrh laboratorní úlohy a jejího výstupního protokolu, nejnáročnější částí řešení pak byla samotná výroba veškerých přípravků, konkrétně koncového zesilovače, bočníku a umělé zátěže. Řešení projektu bylo ovlivněno epidemickou situací, problémem s dostupností součástek pro původní návrh koncového zesilovače a také skutečností, že diplomant začal pracovat na plný úvazek mimo školu. Na začátku letního semestru se zjistilo, že klíčový integrovaný obvod, na kterém je řešení koncového zesilovače založeno, se přestal vyrábět a není možné jej již pořídit. Tato skutečnost si vyžádala zcela nový návrh desek plošných spojů pro náhradní obvodové řešení, čímž došlo ke zpoždění, které diplomant již nedokázal do konce semestru dohnat. Po stránce realizační práce tedy nebyla zcela dokončena, byly dokončeny oba moduly zátěží. V době odevzdání DP byly dodány desky plošných spojů jednotlivých částí koncového zesilovače, ty však nebyly osazeny, natož pak oživeny. Text práce byl dán ke kontrole na poslední chvíli, bohužel se nepodařilo odstranit nedostatky a nepřesnosti, které práce obsahuje. Některá tvrzení či vysvětlení uvedená v práci i textu laboratorní úlohy nejsou zcela správná, to bude vyžadovat jejich přepracování. Např. není uvedeno, že při měření na umělé zátěži je nutné vyřadit z měřené výhybky obvody kompenzace kmitočtové závislosti impedance obou reproduktorů, což je zcela zásadní a klíčová informace pro studenty, kteří by se popsaným postupem měli řídit během vypracovávání této laboratorní úlohy. Není správně popsán hlavní důvod použití komparátoru v obvodu Mute. Diplomant nepoužívá konzistentní názvosloví, jednou používá termín nominální impedance, pak zase jinde použije pro totéž termín reálná impedance apod. Diplomant přislíbil dokončení všech částí laboratorního přípravku po odevzdání diplomové práce. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci hodnotím známkou B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Hanák, Pavel

Ing. Holínský měl za úkol sestrojit sadu přípravků pro měření pasivních výhybek, tj. přepínatelný koncový zesilovač a měřicí odpory. Toto zadání splnil pouze částečně, protože druhou verzi koncového zesilovače s LM3886 nestihnul vyrobit a jeho skříň také zřejmě není hotova. Prakticky to znamená, že nejdůležitější přípravek není hotový a jeho funkčnost či použitelnost je nejistá. Text práce působí poněkud rozporuplným dojmem. Na jednu stranu musím ocenit pečlivě provedený rozbor a návrh v kapitolách 1 až 3, ale poté se kvalita textu výrazně zhorší. Postup měření a konstrukci v kapitolách 4 a 5 student těžkopádně popisuje textem, místo aby je ukázal na vhodných obrázcích či diagramech. V kapitole 6 zase chybí zapojení přístrojů při měření a další důležité detaily. Vypadá to, že tyto kapitoly byly napsány ve velkém spěchu. Student se v celé DP často opakuje, například text v kapitolách 3.2.1 a 3.2.2 je téměř identický. Občas také používá nesprávné výrazy jako "reálná impedance" pro zatěžovací odpory. Formální zpracování je dobré, ale schémata v příloze mají malé rozlišení a v textu je větší množství překlepů.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 134645