BESTA, P. Zařízení pro měření tahových zkoušek 3D tisknutých materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce pana Besty se věnuje návrhu zařízení pro měření tahových zkoušek 3D tisknutých materiálů a jejich vyhodnocení. Teoretický část práce se věnuje popisu technologie 3D tisku a popisuje různé technologie, dále je zaměřena na materiály a jejich vlastnosti z pohledu mechaniky. Nedílnou součástí je pak rozbor tahové zkoušky. V praktické části je pak představen koncept celého zařízení, zejména pak návrh elektronické části. Poslední částí je pak příprava a vyhodnocení experimentů. Kdy byla vytvořena metodika tahových testů materiálů a byly realizovány tahové zkoušky pro vybrané typy plastových filamentů. Student pracoval samostatně a aktivně se v dané problematice orientoval. Pravidelně využíval konzultací. Práce je členěna logicky a obsahuje minimum prohřešků, je provedena dostatečná diskuse výsledků. Je využito poměrně dost literárních zdrojů. které jsou v práci citovány. Přínos práce vidím v komplexním zařízení pro tahové zkoušky, které bude dále využíváno pro účely modelování materiálů a jejich fyzikálních modelů. Cíle práce byly splněny a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A
Předložená bakalářská práce se zabývá zařízením pro měření tahových zkoušek 3D tisknutých materiálů. V teoretické části autor výstižně popsal tématiku tisku metodou FDM a SLA, kde jsou krom jiného uvedeny zajímavé poznatky o nebezpečí při práci s FDM a SLA tiskárnou. Uvedené poznatky o negativním vlivu ultra jemných částic (nanočástic) a těkavých organických látkách tzv. VOC, vznikajících při 3D tisku, vyvolávají další otázky, na které bude nutné v následujících pracích reagovat. Dále jsou v teoretické části podrobně popsány hlavní faktory ovlivňující mechanické vlastnosti výrobků. Návrhová část práce obsahuje konkrétní ideové řešení zařízení na měření tahových zkoušek, včetně detailně zpracovaného návodu k provedení zkoušky. Součástí práce je i ověření navrhovaného řešení na vzorcích z různých materiálů a vyhodnocení mechanických vlastností. Určité nepřesnosti se autor dopustil při neuvedení zvětšení u obrázků 1.8. a 1.11. Velmi kladně oceňuji dosažené výsledky, které vypovídají o inženýrském přístupu, který student uplatnil v práci. Stanovené cíle a pokyny k vypracování práce student splnil.
eVSKP id 159745