PRÍTEL, P. Implementace protokolu EtherCAT pro procesor ARM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce na téma „Implementace protokolu EtherCAT pro procesor ARM“ se zabývala využitím protokolu EtherCAT v procesorech ARM kombinovaných s realtime akceleračními a podpůrnými jednotkami. Cílem práce bylo ověřit funkci a vlastnosti EtherCAT stacku doplněného o uživatelskou aplikaci. V rámci řešení páce bylo zprovozněno několik modulů pro ověření funkce, naprogramována aplikace pro slave modul a vytvořena aplikace pro mastr modul pracující na PC. Dále bylo ověřeno chování a vyhodnoceny naměřené výsledky. Práce patří k středně obtížným z důvodu studia obsáhlých materiálů, norem, SW vybavení pro různé platformy (ARM, PC, akcelerační jednotky, PHY). Pan Pritel k práci přistupoval aktivně, odpovědně a s plným nasazením. Na vlastní realizaci projektu pracoval samostatně a řešenou problematiku pravidelně konzultoval.
Diplomant pan Bc Pavol Prítel se ve své diplomové práci zabýval implementací zařízení slave device komunikujícím protokolem EtherCAT s využitím procesorů ARM a ověřením chování zařízení v síti. Náročnost zadání považuji za odpovídající požadavkům kladeným na diplomovou práci. Práce obsahuje cca 60 stran textu a je rozdělena do 9 kapitol. Na začátku práce diplomant rozebral principy a vlastnosti protokolu EtherCAT. Následně popsal implementaci zařízení Ethercat Master na počítači PC s OS Linux pomocí open source knihovny SOEM. Toto řešení považuji za správné. Implementace zařízení EtherCAT Master nebyla v zadání požadována, ale byla nutná pro testování zařízení slave a celé sítě. Dále již následuje popis implementace zařízení typu slave, které bylo realizováno s využitím vývojové desky AM437x IDK s mikroprocesorem AM437x firmy Texas Instruments. Software zařízení slave je založen na Beckholf Slave Stac Code a operačním systému reálného času SYS/BIOS. Toto řešení považuji také za správné. V poslední části práce se diplomant snažil otestovat funkčnost a základní vlastnosti sítě EtherCAT (zpoždění a jitter). Diplomant si z vlastní iniciativy obstaral ještě další zařízení slave (vývojovou desku od firmy Infineon), aby testy lépe odpovídaly reálným podmínkám provozu sítě. V 8. kapitole se p. Prítel ještě pokusil o nastínění použití 1 Gb Ethernetu pro realizaci zařízení komunikující protokolem EtherCAT, ale tuto kapitolu nepovažuji vzhledem k její extrémní stručnosti za málo přínosnou. Poměr mezi částí práce převzatou z literatury a vlastním dílem diplomanta považuji za vyvážený. Po jazykové stránce je práce na solidní úrovni. Vážné výhrady mám ke grafické stránce práce. Většina obrázků a schémat je tak malých, že text nelze přečíst bez použití lupy. Na závěr konstatuji, že pan Bc. Pavol Prítel dle mého názoru prokázal solidní inženýrské schopnosti a jako oponent navrhuji hodnotit jeho práci známkou B/80 bodů.
eVSKP id 94505