LISTOŇ, M. Display pro závodní automobil [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Michal

Diplomová práce pana Listoně se zabývá konstrukčním návrhem zobrazovače pro závodní automobil, který je možné za příznívých nákladů použít s libovolnou řidicí jednotkou. V rešeršní části autor popisuje výběr vhodného displaye a způsob jeho připojení k automobilu, resp ke sběrnici CAN-BUS. V rešeršní části není zcela zřejmé proč se autor rozhodl pro zvolené technické řešení. Bylo zde vhodné jít více do hloubky a lépe zdůvodnit závěry. Praktická část je přehledně popsaná a komponety jsou zvoleny s ohledem na dostupnost a cenu, která byla zohledněna při tvorbě zobrazovače. V rámci práce byl postaven funkční vzorek řešení, který byl otestován ve vozidle a jevil se plně funkční pro zobrazení základních funkcí. Pro plné nasazení v praxi by bylo vhodné provést ještě jednu vývovovou iteraci, která by řešila minimálně mechanické problémy (volba konektrorů) a případně rozšířila funkcionalitu. Stylistická a grafická úprava práce nijak nevybočuje z průměru. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Šebela, Kamil

Diplomovou práci zahrnující 87 stran pana Bc. Martina Listoně lze rozdělit na rešeršní část a praktickou část s řešením dané problematiky. Teoretická část se zabývá komunikačními protokoly ve vozidle, mikrokontrolery a displeji. Navazující kapitoly se věnují výběru displeje, programování mikrokontroleru a návrhu zobrazení na displeji. V práci jsou nevhodně použity zdroje za odstavci, měly by být umístěny přímo k informacím, na které se odkazují. Rešerše je velmi obecná a nejsou z ní stanoveny kritické závěry. Součástí práce by měly být přílohy, ale nejsou odevzdány. Praktická část je logicky strukturovaná a přehledná. Zvolené komponenty jsou dostačující pro vyčítání základních informací z diagnostiky vozu a splňují tak požadavky zadání. Na základě rešerše mohly být cíle pro zobrazovač vyšší a integrovat například snímače zrychlení, GPS nebo snímač intenzity světla. Příjemným bonusem by bylo využití některých vstupů a výstupů mikrokontroleru pro integraci dalších snímačů a periferií pro rozšíření funkcionalit displeje. Pozitivně hodnotím vytvoření funkčního prototypu, který byl otestován ve vozidle. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 154034