BAURA, T. Analýza fotovoltaických článků pomocí fotoluminiscence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem studenta v diplomové práci bylo seznámit se s funkcí solárních článků, diagnostickými metodami měření solárních článků a navrhnout zařízení pro detekci fotoluminiscenčního záření z fotovoltaického článku a porovnat s metodou elektroluminiscence. Student Bc. Tomáš Baura navrhl systém rotační clony detekční kamery a budícího světelného zdroje tak, aby se oddělilo luminiscenční záření od budícího a bylo možné tak analyzovat solární články metodou fotoluminiscence. Funkčnost tohoto zařízení ověřil na vybraných vzorcích a výsledky porovnal s měřením elektroluminiscence. Na základě experimentů a studia zpracoval diplomovou práci v rozsahu 73 stran včetně seznamu použité literatury, obrázků, použitých symbolů, zkratek a příloh. Práce je rozčleněna do sedmi hlavních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia solárních článků, teorii fotovoltaického jevu a vlastnostmi fotovoltaických článků. Praktická část popisuje návrh a výrobu detekčního zařízení. Naměřené výsledky dále porovnává a popisuje. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce má značný význam pro sledování vlastností křemíkových krystalických solárních článků. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou v ý b o r n ě
Student Tomáš Baura se ve své práci zabývá problematikou možnosti použití fotoluminiscence pro detekci vad fotovoltaických článků. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je pojednání o fotovoltaickém článku, principu spontánní emise a druzích luminiscence. Také je zde detailní popis detekce defektů fotovoltaických článků. Druhá část diplomové práce popisuje návrh měřícího pracoviště, návrh a tvorbu kotoučových clon a dalších částí měřícího pracoviště, jejich testování a zjišťování jejich charakteristik. V závěrečné části se diplomant věnuje vlastním experimentům a jejich vyhodnocení. Vlastní práce působí po stránce jazykové vcelku dobrým dojmem, škoda jen, že se autor nevyhnul drobným chybám, kdy se v textu objevují indexy jako běžné písmo, mění se značení paralelního odporu, atd. K práci mám významnější výhrady: - Na str. 21 je uvedena závislost odrazivosti na vlnové délce, přičemž proměnná „odrazivost“ není nikde v textu definována. - Seznam literatury obsahuje malé množství ověřených zdrojů s hodnověrnými údaji a velké množství neověřených internetových zdrojů (pouze 3 případy z 22). - Z popisu Obr. 6.7 až 6.11 není jasné, za jakých experimentálních podmínek byly tyto obr. získány. I přes tyto drobné nedostatky, zadání diplomové práce bylo více než splněno. Student prokázal dobrou orientaci v dané problematice, k práci přistupoval v velkou dávkou invence a samostatné činnosti při návrhu, výrobě a testování jednotlivých funkčních bloků pracoviště. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.
eVSKP id 54575