TKADLEC, T. Studium vlivu EDTA na vlastnosti podvojně vázaných hydroxidů připravených na Mg substrátech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Buchtík, Martin

Závěrečná práce studenta Tomáše Tkadlece pojednává o studiu vlivu EDTA na vlastnosti povlaků typu podvojně vázaných hydroxidů na Mg substrátech připravených práškovou metalurgií. V rámci teoretické části bakalářské práce je zpracována problematika hořčíku a hořčíkových materiálů, problematika podvojných vrstevnatých hydroxidů a následně i vlivu chelatačních činidel na strukturu povlaků a jejich vlastnosti. Co se týče praktického vystupování studenta v laboratoři, lze bezpochyby kladně hodnotit jeho snahu a samostatnost v laboratoři. Vzhledem ke skutečnosti, že student nevyužíval konzultací s vedoucím, má bakalářská práce jisté nedostatky. Teoretická část je popsána hodně obecně. V případě bodu týkajícího se vlivu chelatačních činidel na strukturu povlaků a jejich vlastnosti, které by mělo tvořit gró závěrečné práce a mělo by být popsáno zevrubněji, tak je popsáno pouze na jednu stranu. Navíc úroveň psaní a některé slovní obraty působí dosti „neohrabaně“. Rovněž bych vytknul slabší diskuzi výsledků v experimentální části. Lze však konstatovat, že student Tomáš Tkadlec splnil cíle a požadavky bakalářské práce, a proto doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce E
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Doskočil, Leoš

Bakalářská práce se zabývá koncentračním vlivem EDTA na přípravu MgAl-LDH povlaků na hořčíkových substrátech, které byly připraveny práškovou metalurgií. V rámci literární rešerše byl vypracován základní přehled chelatačních činidel používaných pro přípravu MgAl-LDH. Zvláštní důraz byl kladen na význam a roli EDTA. Avšak zde spatřuji několik nesrovnalostí, kdy slovní popis nekoresponduje s obrázkem č. 7. Autor tvrdí, že hliník se vyskytuje ve dvou formách při pH, kdy vzniká LDH, ale tato skutečnost neodpovídá termodynamickým předpokladům na obrázku č. 7, str. 17. S tím souvisí i (nesprávný) zápis reakce (rovnice 3, str. 18), která navíc nesplňuje zákon zachování náboje. Z výkladu autora není zřejmé, zda EDTA vázané s hliníkem, nebo Al(OH)3 je zásadní pro vznik LDH. Experimentální část byla provedena v dostatečné míře, je obstojně prezentována a autor projevil snahu své výsledky interpretovat a diskutovat. Je škoda, že v práci není explicitně vyjádřena (alespoň přibližná) tloušťka LDH povlaku v závislosti na koncentraci EDTA. Celkový dojem bakalářské práce kazí občasné překlepy, gramatické a typografické nedostatky a špatná stylistika vět.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 153818