GALANOVÁ, Z. Biodegradabilní kostní implantáty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Slečna Bc. Galanová odevzdala práci v anglickém jazyce na 102 stranách. Práce popisuje problematiku kostních implantátů na bázi železa a sledování jejich koroze, vliv použitých prvků na lidské zdraví. Diplomantka přistupovala k řešení problematiky zodpovědně, byla aktivní, iniciativní a vytvořila velké množství vzorků, jejichž korozní vlastnosti budou sledovány i v dalším období. V teoretické části práce se Bc. Galanová zabývá strukturou kostí, ortopedickými implantáty a vlastnostmi krve. Ve druhé, praktické části práce uvedla přípravu vzorků, změny jejich hmotnosti, struktury a mikroskopická pozorování včetně analýzy EDAX ve fyziologických roztocích a v roztoku simulující vlastnosti a složení krve. Současně měřila i změny pH roztoků se vzorky. Diplomantka čerpala ze 49 referencí. Práce má výbornou grafickou úroveň, je velmi obsáhlá, problematika kostních implantátů je dobře zpracovaná. Bc. Galanová připravila velké množství vzorků různých složení a vyhodnotila jejich korozní chování v připravených roztocích. Práce bude dobrým vodítkem pro pokračování v této oblasti. S ohledem na pečlivý a aktivní přístup diplomantky doporučuji přijmout práci k obhajobě.
Bc. Zuzana Galanová podala diplomovou práci, jejímž tématem je výzkum přípravy a korozního chování látek na bázi železa s přídavky vybraných kovů. Základem je příprava těchto látek pyrolýzou na houbovitém polyuretanovém nosiči v inertní atmosféře. Metoda přípravy je dobře popsána a zahrnuje široký výběr materiálů. Diplomantka použila různé techniky pro analýzu připravených látek, dostupné na UETE, například- mikroskopická pozorování, elektrochemické měření koroze nebo sledování mechanických vlastností a účelně je kombinovala. Z výsledků je zřejmý rozdíl chování systému s obsahem zinku s nejnižším bodem tání a manganu, který má z použitých kovů nejvyšší bod tání. Velmi vhodné je i sledování rychlosti koroze vzniklých látek v modelové syntetické krvi, která se chová dost odlišně od dosud používaných fyziologických roztoků. Závěry o vlivu povahy příměsi na rychlost koroze jsou kvalitní. Novinkou je například výzkum vyrobených vzorků pomocí měření tvrdosti. Práce má 102 stran, zahrnuje 49 odkazů na literaturu, 27 tabulek a 69 grafů, což svědčí o mimořádném objemu práce diplomantkou vložené do projektu. Poznámky k práci jsou převážně formální a týkají se stylistických problémů práce vytvářené v cizím jazyce. Úsilí studentky bylo zjevně mimořádné a je třeba práci hodnotit kladně. Práci doporučuji přijmout k obhajobě s výborným hodnocením.
eVSKP id 112268