ŠVÁBENSKÝ, J. Větrání a vytápění průmyslové haly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejčí, Vladimír

Diplomant pracoval na práci svědomitě a pravidelně ji konzultoval. Nad rámec zadání provedl posouzení výhodnosti chlazení vzduchu přívodem přes suterén pomocí simulačního nástroje TRNSYS. Bohužel se však o tomto kroku v práci nezmiňuje. Vzhledem k přístupu diplomanta k řešení práce a k jejímu provedení konstatuji, že splnil předepsané požadavky a povinnosti a doporučují jeho práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Charvát, Pavel

Diplomová práce je zaměřena na návrh větrání a vytápění haly těžké laboratoře C3 v areálu Fakulty strojního inženýrství. Diplomantem navržený způsob větrání má za cíl zajistit jak dobrou kvalitu vzduchu uvnitř haly tak tepelnou pohodu prostředí v letním období. Pro větrání haly v zimním období navrhl diplomant nucené rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla pomocí rotačního výměníku. Při poměrně vysoké celkové intenzitě výměny vzduchu n = 2 1/hod je volba rotačního výměníku výhodná jak z hlediska vysoké účinnosti zpětného získávání tepla tak z hlediska možnosti zpětného získávání vlhkosti. Další výhodou je jednodušší ochrana proti zamrznutí výměníku. Pro odvod tepelné zátěže v letním období navrhl diplomant dva další přiváděcí ventilátory jejichž přispěním lze zvýšit intenzitu výměny vzduchu na n = 4 1/hod. Odvod vzduchu je v tomto režimu větrání přirozený pomocí samotížných přetlakových žaluzií. Pro vytápění haly navrhl diplomant elektrické vytápěcí jednotky SAHARA MAXX HE. Instalace elektrických vytápěcích jednotek je sice jednoduchá a investičně nenákladná, ale provozní náklady by asi byly značné. Totéž platí pro elektrické sálavé vytápění v dílně a na galerii. Pro vstupní vrata navrhl diplomant dvě vzduchové clony, které se mohou spouštět nezávisle s ohledem na to, které křídlo vrat je právě otevřeno. Po grafické stránce je práce na velmi dobré úrovni. Po obsahové stránce bych v práci ocenil více schematických nákresů navržených řešení. Součástí práce je sice poměrně rozsáhlá výkresová dokumentace, ale z textu i výkresů je obtížné zjistit jakým způsobem bude koordinován přívod a odvod vzduchu při letním provozu. Většina provedených výpočtů je obsažena pouze na přiloženém CD. Při odkazování na přílohy by bylo vhodné tento fakt uvést, aby čtenáři marně nehledali přílohu P1-S1 v tištěné části.

Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 12726