LEDNICKÝ, M. Laboratorní pulsní zdroj s výstupní lineární stabilizací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Cílem bakalářské práce návrh laboratorního pulsního zdroje s výstupní lineární stabilizací. Hlavním impulzem k tomuto řešení bylo spojit výhody jednotlivých koncepcí zdrojů a eliminovat jejich nevýhody. Princip měl být takový, že výstupní lineární stabilizátor bude řídit výstupní napětí předřazeného impuzního zdroje tak, aby na lineárním stabilizátoru byl co nejmenší úbytek napětí, řádu jednotek voltů, dostačující pro spolehlivou lineární stabilizaci s nízkým zvlněním a malými ztrátami. Tento koncept však dodržen nebyl a student navrhl dva nezávislé regulátory, přičemž u impulsního je možno ručně přepínačem nastavit dvě výstupní napětí, která jsou následně stabilizována linárním regulátorem. Důvodem předloženého studentova řešení bylo také to, že postup práce nekonzultoval. Na druhou stranu navrhl a oživil svoji koncepci laboratorního zdroje a provedl základní měření, měření však mohla být komplexnější, chybí stanovení účinnosti a zvlnění výstupního napětí. Kritický je rovněž problém chlazení a celkové mechanické uspořádání zdroje. Pro dané řešení nelze uvažovat o dlouhodobém použití při maximálních zatíženích. V úvodu textové části práce student teoreticky rozebral základní zapojení usměrňovačů, vybraných typů spínaných zdrojů a lineárních stabilizátorů napětí, některé části jsou však vzhledem k řešenému problému nadbytečné, jiné nedotažené. Ve druhé části práce se student věnoval návrhu výše popsané koncepce laboratorního zdroje s kasádou pulzní - lineární regulátor. Až na několik nejasností je návrh správný a funkční. Dokumentace však není komplexní, chybí např. zmiňované výstupy ze simulací. V práci je několik terminologických, gramatických (i hrubých, např. "vynutí") a stylistických chyb. V závěru lze konstaovat, že student sice ne zcela splnil zadání práce, vytvořil však do určité míry funkční laboratorní zdroj.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Dušek, Martin

V úvodu práce jsou rozebrány základní zapojení usměrňovačů, některých typů spínaných zdrojů a lineárních stabilizátorů napětí. Text u některých zapojení však odkazuje na jiná, která nejsou popsána, např. v kapitole 1.4.2 se odkazuje na měnič s demagnetizačním vinutím, který však v práci není a dále zde chybí některé podstatné informace, např. počáky vinutí transformátoru u zapojení (kap. 1.41, 1.42). U vlastní realizace se první část zabývá návrhem pulsního měniče, jehož výstupní napětí je regulováno dalším stupněm. Řešení obsahuje popis funkce a výpočty některých prvků, např. kondenzátorů a transformátoru, avšak dle jakého klíče byl zvolen např. počet závitů na sekundárním vinutí není z textu jasné. Lineární část je tvořena parametrickým stabilizátorem s OZ s řiditelnou proudovou pojistkou, jako reference je použit obvod LM317. Výstupní napětí na měniči, které je přivedeno na lineární stabilizátor bohužel není nijak svázáno s požadovaným výstupním napětím. Napětí prvního stupně lze přepínat přepínačem na pevnou úroveň 15V nebo 30 V, celá regulace je tedy prováděna parametrickým stabilizátorem, což celé řešení velmi degraduje, zejména z hlediska účinnosti. V práci postrádám jakékoliv simulace (obvod byl údajně simulován v SW PSpice a TINA), a přestože se o nich autor v textu zmiňuje, vloženy nejsou. V přílohách chybí osazovací výkresy jednotlivých desek (vyjma desky s lineární částí) a dále nejsou v elektronické formě přiloženy požadované přílohy, tj. zdrojové soubory schémat a desek plošných spojů. U desky lineárního stabilizátoru mi není jasné proč jsou použity dva IC TL082, když v každém pouzdře jsou dva samostatné OZ a je vždy využíván pouze jeden nich.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 76856