LEPÍK, J. Moderní přístup k měření citlivosti mikrobiálních kultur na antibiotika s využitím strojového učení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce Jakuba Lepíka se zabývá vysoce aplikačním tématem z oblasti zpracování obrazu a strojového učení v mikrobiologii. Práce je strukturována logicky a přehledně, jazyková úroveň je vynikající. Rešerše základních metod měření citlivosti na antibiotika, strojového učení a detekce objektů je komplexní a podpořena relevantní literaturou. V praktické části práce student navrhl a implementoval systém pro detekci antibiotických disků s využitím konvolučních neuronových sítí a měření inhibiční zóny pomocí jím vyvinutého algoritmu. Samostatně zpracoval a anotoval rozsáhlý soubor obrazových dat a rovněž vyvinul jednoduché nástroje pro usnadnění anotace. Navržené metody prototypoval v jazyce Python a následně implementoval v jazycích C# a C++ pro použití v testovacím prostředí společnosti Bruker s.r.o. Student pracoval na zadaném tématu samostatně a s velkým nasazením. Pravidelně konzultoval, aktivně se zajímal o problematiku a přicházel s vlastními návrhy na zlepšení. Velmi kladně hodnotím reálné nasazení aplikace a prezentaci výsledků na studentské konferenci EEICT v anglicky psaném příspěvku. Práci studenta hodnotím stupněm A (100 bodů).
Tato bakalářská práce představuje moderní přístup k měření citlivosti mikrobiálních kultur na antibiotika (AST) s využitím pokročilých technik strojového učení a detekce objektů v obraze. Práce vznikla ve spolupráci s významnou společností Bruker Daltonics GmbH & Co. KG, jejíž pobočka působí v Brně a poskytla velmi kvalitní data pro zvnik této práce. Student v práci prokázal důkladnou znalost metod měření citlivosti mikrobiálních kultur a algoritmů strojového učení. Student provedl vývoj a trénování detekčních modelů, jako je EfficientDet, na rozsáhlé datové sadě pomocí platformy TensorFlow, kde se podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků. Integrace výsledných modelů a algoritmů zpracování obrazu do webové aplikace, vyvinuté s využitím platformy ASP.NET, je ukázkou profesionálního přístupu a praktického využití výzkumu. Významným přínosem práce je možnost využití mobilních zařízení vedle tradičních laboratorních přístrojů, což zvyšuje flexibilitu a dostupnost vyhodnocování citlivosti na antibiotika. Student navrhuje dvě řešení, kde jedno je nejpřesnější a druhé má nejlepší poměr přesnost vs. výpočetní čas. Práci bych po formální stránce vytknul některé gramaticky nesprávné formulace. Diskuze dosažených výsledků je důkladná a reflektuje hluboké pochopení studované problematiky. Tato bakalářská práce je výjimečně kvalitně zpracovaná a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159113