SOKOL, R. Speciální teorie relativity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bělín, Jakub

Radovan Sokol se ve své práci zhostil náročného tématu speciální teorie relativity, její grupové struktury a vysoce netriviální aplikace v zobrazování. Samostatně nastudoval teorii grup, kterou potom využil na propojení speciální relativity se zobrazením skrz nerovnoběžné čočky. Získal několik původních výsledků, za nejcennější považuji návrh optické sestavy, která dovede rotovat obraz kolem optické osy. Není mi známo, že by podobný systém už existoval a má potenciál být aplikován v medicínské praxi. Výsledky bakalářské práce pana Sokola byly přijaty jako diskusní příspěvek na mezinárodní konferenci a plánujeme je publikovat i v samostatném článku. Úroveň práce je, bohužel, snížená její prezentací: zejména v úvodních kapitolách chybí podrobnější výklad, který by lépe pomohl porozumět dané problematice. V prvních kapitolách taky není občas není jasný, která vztažná soustava je statická a která je pohybující se, v rovnicích se objevují překlepy a zejména v sekci 4.3 postrádám obrázky ilustrující relativistické aberace obrazu. Tyto nedostatky ovšem nesnižují hodnotu získaných výsledků. K diskuzi bych se rád zeptal následující otázky: 1) Jaký zobrazovací model byl použit v sekci 4.3? 2) O jaký úhel je možné otočit obraz kolem optické osy (osy z) využitím nerovnoběžných čoček? 3) Jak by se dala využít rotace obrazu kolem osy z v praxi?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Novosad, Patrik

Cílem bakalářské práce Radovana Sokola bylo prozkoumat speciální teorii relativity z pohledu teorie grup a poté aplikovat výsledky do optických soustav, které jsou schopny simulovat Lorentzovu transformaci. Úvodem musím konstatovat, že cíl bakalářské práce se povedlo naplnit. První vlastní kapitola práce je kapitola 3, ve které se odvozuje tvar Lorentzovy transformace, jakožto transformace,  která zachovává tvar vlnové rovnice. V kapitole 4 se nejprve odvozují jevy v rámci speciální relativity, tj. dilatace času a kontrakce délek, a poté se diskutuje tzv. žebříkový paradox a relativistická aberace světla. V další krátké kapitole se řeší Wignerova rotace, což je rotace, která vzniká při skládání dvou boostů v různých směrech. V kapitole 6 se na scénu dostává grupová struktura Lorentzových transformací. Ukazuje se, že Lorentzova transformace zachovává metriku Minkowskiho prostoru a dále struktura příslušné Lieovy algebry. V poslední, sedmé, kapitole, která obsahuje původní výsledky, se řeší zobrazování pomocí soustavy tří šikmých čoček. Pomocí této optické soustavy je autor schopný simulovat jevy ze speciální relativity. Hlavní problém práce je její stručnost, a tím nemyslím rozsah práce, ale zbytečně málo vysvětlené koncepty. Speciální relativita je fyzika vztažných soustav a pokud není člověk precizní při práci s definováním vztažných soustav, celý text se poté špatně čte a chápe. Dále například nevím, jak moc do hloubky se na bakalářském stupni řeší Lieovy algebry, předpokládám však, že se spíše o nich přednášející ani nezmiňují. Proto odbýt definici Lieovy algebry jednou větou mi nepřijde správné. I přes tyto výhrady je ale práce kvalitní. Její stěžejní bod je kapitola 7, kde se prezentují výsledky výzkumu. Zde je důležité dodat, že výsledky již byly odprezentovány na konferenci a budou také součástí připravovaného článku. Což je, alespoň podle mě, vynikající úspěch pro bakalářského studenta a velká výhoda pro jeho budoucí kariéru. Dále výsledky z kapitoly 7, tj. simulace netriviálních konceptů ze speciální relativity pomocí soustavy tří šikmých čoček, můžou být použity pro názorné vysvětlení těchto konceptů. Podobně jako se optika používá pro vysvětlování mikrosvěta (např. superpozice vlnových funkcí), toto umožňuje použit optiku i pro vysvětlení makrosvěta (v tomto případě světa s rychlostmi blízkými rychlosti světla). Práce, jako každá jiná, obsahuje několik chyb a překlepů. Ty, na které jsem došel, je možné najít v komentáři k práci. Celkově konstatuji, že práce splňuje podmínky kladené na bakalářskou práci, mou největší výtkou je zbytečná zkratkovitost při prezentaci myšlenek, a navrhuji práci hodnotit stupněm velmi dobře, tj. B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 158276