BRESTOVSKÁ, M. Stanovení tenzidů ve vodách pomocí separačních metod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Čáslavský, Josef

Diplomová práce byla zaměřena na stanovení tenzidů v odpadních vodách. Jako sledované látky byly zvoleny 3 kationické tenzidy, 5 anionických a jeden neionický. Byly optimalizovány metody stanovení těchto látek ve vodných matricích, tyto metody byly použity k analýze vzorků odebraných na 3 čistírnách odpadních vod a dvou vodotečích. Výsledky byly shrnuty, zpracovány a diskutovány. Diplomantka během řešení diplomové práce vykazovala potřebnou iniciativu a cílevědomost, aktivně si domluvila například odběry na mimobrněnských ČOV. Výsledná diplomová práce je sepsána pečlivě, obsahuje minimum neopravených překlepů a chyb. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm výborně / A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Předkládaná diplomová práce s názvem „Stanovení tenzidů ve vodách pomocí separačních metod“ je prací zaměřenou na stanovení tenzidů, a to jak anionických a kationických, tak i zástupce skupiny neionických. Za tímto účelem byly optimalizovány metody kapalinové chromatografie s UV-VIS a MS detekcí. Následně byly analyzovány vzorky vody z přítoku a odtoku čistíren odpadních vod a z dvou vodních toků. Diplomová práce je členěna do 8 kapitol a je zpracována na celkem 60 stranách. Teoretická část shrnuje v kostce poznatky o tenzidech, jejich vlastnostech a o chromatografických metodách. V části popisujícím experimenty je uveden seznam použitých přístrojů, chemikálií, vlastnosti sledovaných tenzidů a charakterizace reálných vzorků. Následují kapitoly k optimalizaci metod, doplněné tabulkami optimalizovaných parametrů metod a chromatogramů sledovaných tenzidů. Část „Výsledky a diskuze“ přináší nejprve komentář k optimalizačnímu procesu. Následuje uvedení výsledků kalibračních závislostí s kalibračními funkcemi pro jednotlivé analyty a hmotnostních spekter pro anionické tenzidy, bez komentářů. Poslední část kapitoly je věnována výsledkům analýzy reálných vzorků, ve kterých bylo stanovováno 5 typů anionických tenzidů. Soubor výsledků je však jen minimálně komentován. Samotný „Závěr“ diplomové práce je relativně krátký, výstižný, ale v úvodu, dle mého, trochu zavádějící. Následují kapitoly „Seznam literatury“ se 47 odkazy, „Seznam použitých zkratek“ a „Seznam příloh“. Náplň této diplomové práce shrnuje zadání. Přesto se v práci vyskytly určité nedostatky, např. nejednotnost psaní chemických názvů tenzidů, nevysvětlené zkratky v textu, v „Teoretické části“ chybí v textu odkazy na obrázky, v kalibračních grafech nejsou dílky na osách, na str. 18 se opakuje odstavec, aj…. I přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm A (výborně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 62900