KOZLOVSKÝ, D. Digitální detox na Vysokém učení technickém v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Předložená bakalářská práce vymezuje koncepci digitální závislosti a detoxu a analyzuje možný vliv detoxu na vzorku studentů a učitelů Vysokého učení technického v Brně. Po obsahové stránce autor splnil zadání. Teoretická část prokazuje orientaci autora v konceptech zpracované problematiky a jeho schopnost kritického vhledu při práci s různými informačními zdroji. Praktická část logicky navazuje na teoretickou. Výzkumné cíle a otázky jsou jasně definované a metodologie výzkumu je srozumitelně popsána v souladu s metodologií kvantitativního výzkumu. Výsledky výzkumu jsou přehledně prezentovány v tabulkách a s patřičným nadhledem interpretovány. Autor si je vědom limitů svého výzkumu a v závěru nastiňuje další možnosti zkoumání řešené problematiky. Jazyková a stylistická stránka je na velmi dobré úrovni. V práci se nevyskytují gramatické a lexikální chyby a je dodržen odborný styl s důrazem na jazykovou přesnost, výstižnost a jasnost. Z formálního hlediska je práce velmi přehledně strukturovaná a splňuje požadavky na kvalitu odborného textu. Citace v textu a v seznamu literatury jsou v souladu s požadavky citační normy APA Style.
Předkládaná bakalářská práce si stanovila dva cíle - definovat projevy digitální závislosti a popsat jednotlivé přístupy k digitálnímu detoxu. Práce je rozdělena na část teoretickou a praktickou. Teoretický základ tvoří kapitoly zpracované metodou rešerše literatury se zaměřením na vysvětlení pojmů závislost, její projevy, příčiny a důsledky závislosti. V teoretické části autor prokázal, že je schopen se orientovat v současné literatuře zabývající se danou problematikou, umí strukturovaně popsat příčiny a důsledky závislosti na používání elektronických zařízení včetně problematiky digitálního detoxu ve smyslu jeho procesu, negativních dopadů detoxu, ale i pozitivních přínosů. Praktická část bakalářské práce je věnována výsledkům dotazníkového šetření, které jsou pečlivě shrnuty, interpretovány a vizuálně prezentovány pomocí přehledných tabulek. V závěru autor zmiňuje určitá omezení týkající se výsledků výzkumu (malý vzorek respondentů-vyučujících a možnost subjektivních odpovědí samotných respodentů), avšak i tak výsledky potvrdily shodu s dosavadními trendy v oblasti výzkumu digitálního detoxu. Formální úprava bakalářské práce je dodržena, práce je přehledná a logicky členěná na kapitoly a podkapitoly. Autor prokázal dobrou práci se zdroji a znalosti, jak tyto zdroje citovat v textu. Jazyková úroveň, jak anglické části bakalářské práce, tak i českého rozšířeného abstraktu, je na velmi dobré úrovni, bez výkyvů v úrovni používání jazykových prostředků či větné stavby. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A (95 bodů).
eVSKP id 160174