MIHÁLOVÁ, V. Optimalizační modely v ochraně obyvatelstva [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Popela, Pavel

Souhrnné hodnocení práce autorky a dosažených výsledků prezentovaných v diplomové práci je z mé strany výborné. Autorka pracovala systematicky, dlouhodobě a samostatně. Současně s tím si zorganizovala pravidelné konzultace s vedoucím práce, na které přicházela plně připravena. Samostatnost autorky při práci na tématu byla z pohledu vedoucího práce naprosto ideální. Jako absolvent bude přínosem v jakékoliv oblasti další působení, kterou si zvolí, ať už to bude doktorské studium nebo uplatnění dovedností v praxi, a to individuálně anebo v týmu.Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání A Autorka více než splnila cíle zadání diplomové práce, rozsah práce je odpovídající a úctyhodný (128 stran s přílohami). Autorka výborně využila prostoru, který jí nabídl ke zpracování navrženého tématu vedoucí práce a odvděčila se čtenářům obsáhlým a uceleným textem, který inspiruje k dalším úvahám a zamyšlením. Členění celé práce je logické, odpovídá osnově ÚSI a návaznosti částí práce jsou čtivě motivované.
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem A Autorka naprosto zúročila svůj dlouhodobý zájem o problematiku krizového řízení a odvážně se rozhodla uplatnit své znalosti matematického programování včetně základů stochastické optimalizace. Do textu práce promítla své znalosti získané jak předchozím studiem na FCh a ÚSI VUT, tak zejména intenzivním samostudiem, do kterého patřil i zájem o odborné konzultace specialistů na krizové řízení. Ačkoliv není programátorka, přidala i až sebemrskačské vlastní studium programového systému GAMS, které z ní udělalo uznávanou a oceňovanou konzultantku studentů prvního ročníku magisterského studia rizikového inženýrství v této oblasti.
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody A Úroveň zpracování odpovídá zvolenému typu a tématu diplomové práce. Zpracování podkladů považuji za pečlivé, odborně konzultované a posuzované. Dostupnost některých dat z reálného prostředí byla sice omezena, ale autorka je doplnila na základě expertního posouzení. Adekvátnost použitých metod je dána kombinací vhodně zvolených analytických přístupů rizikového inženýrství a využítí jimi získaných výsledků pro následnou tvorbu a řešení modelů matematické optimalizace.
Odborná úroveň diplomové práce B Odborná úroveň diplomové práce je nesporná, nicméně autorka v oblasti prezentace uplatnění modelů matematického programování a stochastické optimalizace postupuje zbytečně střídmě až opatrně, což je asi dáno jejím vnímáním náročnosti související matematické problematiky pro studenty oboru. Podobně odvážně jako se autorka rozhodla pro jí využité optimalizační přístupy při precizování zadání tématu práce, a pak správnost rozhodnutí potvrdila svým výkonem a výsledky, mohla přistoupit i k formálnější prezentaci matematického přehledu a vybraných modelů.
Přínos pro praktické i teoretické využití A Vlastní obecný přínos autorky nejprve spočívá v celkovém pojetí práce umožňujícím prezentovat jak její vhled do jednotlivých dílčích  témat, tak zejména její vidění a nalézání cenných souvislostí, které autorka prezentuje názorným a srozumitelným způsobem. Teoretickou využitelnost některých výsledků diplomové práce vidím v případě zájmu autorky jako publikační. Nepochybuji o praktické ideové využitelnosti výsledků práce, kdy je lze inspirativně i výukově využít k lepší organizaci krizového managementu. Konkrétní originalitu pak autorka přinesla ve formulaci vybraných rozhodovacích problémů krizového managementu a jejich modelů.
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 A Uvedená literatura je cíleně zaměřená, autorkou pečlivě shromážděná a prostudovaná, a následně velmi vhodně a důsledně průběžně citovaná.  Literatura zahrnuje jak prameny rizikového inženýrství a krizového managementu, tak operačního výzkumu zahrnující matematické programování. Kontrola systémem theses a vedoucím ukázala z pohledu školitele minimální shody dokumentované buď pečlivým citováním nebo jistou  nutnou neoriginalitou exaktnějších matematických formulací.
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň A Formální uspořádání a úprava jsou na výborné úrovni. Text je čtivý. Velcie oceňuji gradující způsob výkladu a soustředění autorky na názorné vysvětlování jednotlivých kroků práce čtenáři. Grafy velmi vhodně ilustrují jak vstupy tak dosažené výsledky. I rozsáhlé tabulky jsou pečlivě formátované a promyšleně začleněné do textu. Odborná jazyková úroveň odpovídá řešené problematice.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Cabalka, Matouš

Diplomovou práci hodnotím jako velmi zdařilou a navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování A Studentka splnila cíle a požadavky uvedené v zadání. Členění práce je logické a navazující. Na úvodní kapitolu navazuje popis současného stavu poznání v oblasti ochrany obyvatelstva. Zde bych rád zmínil, že zařazení podkapitoly věnované matematickému programování mi přijde poněkud nešťastné a považoval bych za vhodnější mu věnovat samostatnou kapitolu. Dále navazuje formulace problému, cíle řešení a přehled použitých metod. Velkou výtku mám k páté kapitole. Při pohledu do obsahu působí uvedená kapitola velice skromně a podkapitola 5.3 téměř nevýznamně, což je trochu škoda, protože jsou zde obsaženy původní výsledky autorky, přehledná prezentace vstupních dat a softwarová implementace. Je otázka, zda autorka této části práce rovněž neměla věnovat samostatnou kapitolu a každému z modelů pak samostatnou podkapitolu, což by zřejmě podtrhlo a zvýraznilo množství autorkou vykonané práce, které není na první pohled čtenáři zřejmé.
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce A Zvolený přístup k řešení cíle práce považuji za vhodný. Autorka postupně gradujícím způsobem seznámí čtenáře s důležitými pojmy. V práci se využívají částečně reálná data o úkrytech a tabulka FMEA byla konzultována s příslušníkem HZS JmK, což hodnotím velice kladně.
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody B Práce je zpracována na velmi dobré úrovni. Autorka pracuje s částečně reálnými daty, která si musela sama obstarat. Jako možná drobný nedostatek vidím v tom, že autorka využívá napříč prací především přiřazovací model. Naproti tomu úroveň zpracování vstupních dat a výstupů ze softwaru vidím jako nadstandardně přehledné a pohledné.
Obtížnost a správnost řešení B Obtížnost řešení je adekvátní diplomové práci, nicméně s ohledem na zvolený model je otázkou, na kolik by bylo problematické jej obohatit dalšími komponenty. U zápisů matematických modelů bych doporučil oddělovat dolní indexy čárkou, protože tři po sobě jdoucí čísla působí poněkud nepřehledně. Zápis modelu v GAMSu a v textu nejsou zcela kompatibilní, nicméně zápis v GAMSu je správný a drobnou nekompatibilitu modelu v textu autorka sympaticky kompenzuje přehlednými zdrojovými kódy i propracovanými výstupy ze sw. Jistě by stálo za vysvětlení, proč se kapacity shromaždišť v kapitole s vlastními výsledky mění, nicméně to nemá na vlastnosti modelu žádný vliv. Drobnou nejasnost vidím také v popisu účelových funkcí, byť formálně je jasné, co dané hodnoty účelových funkcí vyjadřují. Závěrem této části se jistě hodí zmínit a ocenit zdařilou práci autorky v sw, s nímž se musela naučit pracovat samostatně nad rámec výuky.
Přínos pro praktické i teoretické využití A Diplomová práce je zaměřená aplikačně, tedy lze hodnotit pouze její přínos pro praktické využití. Vzhledem ke zvolenému tématu a úrovni zpracování ovšem o využití nemůže být pochyb. Autorka si dohledala seznam úkrytů pro městkou část Brno-Židenice, díky čemuž mohla pracovat s alespoň částečně reálnými daty. Navíc na aplikované modely lze navázat buď rozšiřujícími modely v oblasti bezpečnosti, nebo je lze využít jako základní prvek při posilování kritické infrastruktury v dané městské části. Trochu rozpaky pak ve mně budí fakta zmíněná v práci, například kapacita úkrytů pouze pro necelých 21 % obyvatel v dané městské části. I proto doufám, že na práci autorky někdo v brzké době naváže.
Odborná jazyková úroveň A Práce je na výborné jazykové úrovni. Autorka čerpá pojmy z odborné literatury a norem a průběžně s nimi čtenáře seznamuje. Odborné termíny na sebe plynule a promyšleně navazují, což dodává práci ucelený dojem.
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky A Z písemného hlediska je práce na dobré úrovni. Autorka se nevyhnula drobným chybám, jako jsou drobné překlepy, značení vektoru x, který není napříč podkapitolou 2.6 všude značen tučně, nebo jednotky v grafu 2, kde jsou na ose y jednotky, ale ve sloupcích jsou jednotkami procenta. Uvedené nedostatky autorka kompenzuje vlastním zpracováním grafů a obrázků, k nimž autorka vhodně zvolila decentní kombinace barev, které pomáhají se dobře orientovat v tom, co je cílem daným obrázkem čtenáři sdělit. Kladné hodnocení si zaslouží také práce s rozsáhlými tabulkami, zdrojovými kódy a výstupy z GAMSu.
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 143921