SEDLÁŘ, T. Simulace odvodu tepla výkonového prvku do okolí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Čožík, Ondřej

Studentem zpracovaná práce na téma „Simulace odvodu tepla výkonového prvku do okolí“ je přehledná a logicky uspořádaná. Nejprve je v rámci teoretického úvodu stručně popsáno šíření tepla a teplotní management pro LED. V druhé části student provádí simulace vytvořeného modelu výkonového prvku pro různé varianty DPS. Další část práce se zabývá ověřením simulačních výsledků na reálné DPS s výkonovou LED. Poslední část práce je zaměřena na určení vztahu pro stanovení velikosti dvouvrstvé DPS pro ochlazení výkonového prvku na stanovenou teplotu v prostředí se známou teplotou okolí. Student se v rámci práce naučil ovládat program Icepak a s řešeným problémem se vyrovnal velmi dobře, na konzultace docházel pravidelně a dobře připraven. V práci je několik nepřesností a formálních chyb, nicméně nejsou závažného charakteru. Odevzdanou bakalářskou práci hodnotím 89 b, tedy známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Macháň, Ladislav

Cílem diplomové práce bylo nastudovat problematiku přenosu a odvodu tepla. Dále pak provést simulace v programu Ansys, sloužící k určení závislosti teploty povrchu měděné pájecí plošky nosného substrátu osazeného výkonovou LED na celkové ploše jeho měděného povrchu. Zkoumán měl být i vliv počtu a umístění prokovů mezi vrstvami substrátu. Student zpracoval teorii, která se zabývá šířením a odvodem tepla. Prvním krokem v praktické části bylo provedení mikrovýbrusu výkonové LED Seoul SZ5-P v půdorysné a bokorysné rovině. Mikorovýbrus byl analyzován pod mikroskopem. Takto získané rozměry a tloušťky jednotlivých vrstev byly použity pro vytvoření trojrozměrného modelu v programu Ansys. Dosazením materiálových vlastností jednotlivých vrstev byl vytvořen velmi přesný model. Tepelný odpor modelu byl verifikován pomocí simulace, jejíž výsledek byl v téměř perfektní shodě s hodnotou tepelného odporu soustavy udávané výrobcem. S použitím tohoto modelu byly dále provedeny simulace teplotního rozložení na různých typech substrátů. Všechny simulace byly provedeny se shodnými vstupními parametry tak, aby bylo možné jejich výsledky vzájemně porovnat a vyhodnotit vliv typu substrátu a počtu, či rozložení prokovů mezi vrstvami. Student rovněž provedl měření na reálném vzorku. Výsledky těchto měření se od výsledků simulací mírně lišily. Student však tyto odchylky logicky a správně zdůvodnil v textu práce. Práce je kromě pečlivě zpracovaných výsledků jednotlivých simulací, či měření doplněna o kompletní dokumentaci provedení jednotlivých typů substrátů umístěnou v příloze. Po odborné stránce nemám k práci žádné výhrady. Student postupoval systematicky a metodicky správně. Obtížnost zadání práce spatřuji v potřebě komplexního nastudování problematiky přenosu a odvodu tepla, simulací v programu Ansys včetně vytvoření patřičných modelů. Oceňuji fakt, že výsledky simulací byly verifikovány pomocí laboratorního měření. Po formální stránce oceňuji studentovu schopnost interpretace myšlenky a velmi dobrou větnou stavbu. Drobné výtky mám k zarovnání tabulek a jejich popisků. Nadpisy druhé a třetí úrovně jsou netypicky odsazeny, což dle mého názoru nepůsobí příliš úhledným dojmem. Vzhledem ke kvalitám prokázaným po odborné stránce nepovažuji chyby formálního charakteru za nijak významné. Práci hodnotím stupněm A – 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 94016