ČEPAROVÁ, K. Produkce kopolymeru poly(3-hydroxybutyrát-co-3-hydroxyhexanoát) s využitím vybraných zástupců rodu Aeromonas [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Ve své bakalářské práci se studentka Klára Čeparová věnovala studiu možného využití bakterií rodu Aeromonas v kontextu jejich schopnosti produkce polyhydroxyalkanoátů, konkrétně pak především kopolymeru obsahující 3-hydroxyhexanoát jakožto alternativní monomer. K realizaci experimentální části své bakalářské práce studentka přistupovala velice zodpovědně a aktivně, brzy se v laboratoři adaptovala, pochopila logiku základních mikrobiologických a analytických přístupů a osvojila si jejich praktickou realizaci. Pozitivně hodnotím také její snahu o konzultaci průběžných výsledků a dalšího směřování následných experimentů. Zodpovědně studentka přistoupila také k vypracování textové části své práce. Prokázala schopnost rešeršní práce se zahraniční literaturou a byly schopna vypracovat kvalitní odborný text, který naplňuje všechny požadavky kladené VŠZP. Bohužel se během práce ukázalo, že bakterie studované v bakalářské práci nejsou výkonnými a stabilními producenty PHA, nicméně tato skutečnost nijak nedegraduje výkon studentky a kvalitu předložené práce. Celkově předloženou bakalářskou práci hodnotím známkou A a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Slaninová, Eva

Studentka Klára Čeparová vypracovala bakalářskou práci na téma produkce polyhydroxyalkanoátů (PHA), konkrétně kopolymeru P(3HB-co-3HHx), pomocí čtyř vybraných zástupců rodu Aeromonas. Práce má klasickou strukturu. Teoretická část je dobře zacílená a poskytuje čtenáři základní orientaci v biosyntéze a vlastnostech PHA a konkrétně P(3HB-co-3HHx). Dále se studentka podrobně věnuje řešené problematice využití a kultivace bakterií rodu Aeromonas pro produkci tohoto kopolymeru. Experimentální část práce se věnuje použitým analytickým technikám a podrobně popisuje jak provedené kultivační experimenty, tak analytické postupy. Získané výsledky jsou přehledně prezentovány a adekvátně vyhodnoceny a diskutovány včetně přiměřené konfrontace s publikovanými výsledky. V práci se vyskytuje několik ojedinělých nepřesností či věcných nedostatků. Nicméně celkově jsou výsledky práce přiměřeně diskutovány a jsou z nich vyvozeny odpovídající závěry. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni s malým množstvím překlepů a typografických chyb (zarovnání obsahu, velikost chemických struktur aj.). Práci hodnotím stupněm A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148626