REŇÁK, L. Elektrická vodivost alternativních elektroizolačních kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

V diplomové práci pan Reňák se zabýval analýzou vlastností alternativních elektroizolačních kapalin. Lze konstatovat, že rámcově bylo zadání splněno, ale v některých částech (mechanismy elektrické vodivosti na rozhraní, aktuální přehled elektroizolačních kapalin s ohledem na alternativní kapaliny) mohla být práce zpracována do větší hloubky. Při teoretickém popisu elektrické vodivosti izolantů a metod měření velmi malých proudů se diplomant omezil z větší části jen na jednu knižní publikaci. V průběhu experimentální činnosti při sestavování pracoviště pro měření malých proudů se vyskytlo mnoho problémů, které se student trpělivě a ochotně řešil a prokázal schopnost analytického myšlení a praktické zručnosti. Student přicházel na pravidelné týdenní konzultace, při kterých vždy shrnul své výsledky dosavadní činnosti, a následně jsme diskutovali nad dalším postupem v jeho práci. Formální zpracování práce je jednotné s přehlednými grafickými závislostmi, které občas vykazují nižší kvalitu. Při zpracování diplomové práce student využil několika literárních zdrojů, které řádně citoval, v souladu s příslušnou normou, v kapitole Seznamu literatury. Pro studium však mohl využít i publikace, zabývající se právě vlastnostmi alternativních kapalin na bázi esterů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury C 7/10
Splnění zadání C 35/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem diplomové práce, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo popsat teorii elektroizolačních kapalin vhodných pro aplikace v elektrotechnice, prostudovat mechanismy elektrické vodivosti těchto materiálů, seznámit se s metodami měření dielektrických vlastností látek ve stejnosměrném elektrickém poli, experimentálně prověřit a vyhodnotit vliv elektrického pole na absorpční charakteristiky vybraných kapalných izolantů. Diplomant Bc. Ladislav Reňák realizoval veškeré experimentální práce v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 44 stran včetně přehledu použité literatury a seznamu symbolů používaných v textu. Práci rozdělil na teoretickou a experimentální část, obě hlavní části doplnil úvodem do řešené problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů pro aplikace v praxi. Teoretické kapitoly práce shrnují, jednak přehled elektroizolačních kapalin pro elektrotechnický průmysl, jednak seznamují s mechanismy elektrické vodivosti v závislosti na struktuře kapalného izolantu. Dále uvádějí možnosti snímání velmi malých proudů s ohledem na přesnost experimentů a zdroje chyb, které se při měření uplatňují. Experimentální část diplomové práce popisuje zkušební vzorky elektroizolačních kapalin, a to, jak klasických transformátorových, tak i biologicky odbouratelných olejů, řeší realizaci laboratorního pracoviště včetně přehledu použitých přístrojů a zařízení, seznamuje s průběhem a postupem měření, dosaženými výsledky a jejich interpretací a diskuzí. Výsledky měření jsou vyhodnoceny formou přehledných grafických závislostí uvádějících absorpční charakteristiky a průběhy časových závislostí vnitřní rezistivity studovaných kapalin ve zvolené teplotní oblasti Předložená práce je sepsána pečlivě a přehledně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni. K práci mám následující připomínky: - z textu nevyplývá, zda jsou náhradní funkce negrafickým závislostem na obr. 21 až 24 proloženy využitím MS Excelu nebo počítány? - pro lepší porovnání výsledků by bylo vhodné volit srovnatelná měřítka na ose proudu a vnitřní rezistivity - na str. 38 a 39 je počítána matematická funkce nabíjecího proudu, ale chybí hodnoty konstant, resp. výsledná matematická funkce - rovnice nejsou psány jednotně Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 41130