ZVOLSKÁ, T. Vlakem do Dvora - Přestupní terminál ve Dvoře Králové nad Labem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Tereza Zvolská ve své bakalářské práci představuje neotřelý koncept dopravního terminálu jako urbánního parku. Sestavu jednotlivých pavilónů vlastního dopravního provozu doplňuje sekundární funkcí občanské vybavenosti, která ve výsledku s prostorotvornou zelení vytváří kaskádu dílčích subprostorů. Tyto pak svým charakterem i měřítkem mají potenciál hlubší integrace s přilehlým obytným územím a zároveň poskytují adekvátní otevřenost celého řešení s ohledem na navazující nestabilizovaná plochy.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kristek, Jan

Autorka staví na velmi jednoduchém, ale vtipném konceptu, který vychází z topologie a tvaru místa. Jednoduchou a přesvědčivou myšlenku oceňuji. Souvisí s tím ale také některá úskalí zvoleného řešení a zpracování. Jednoduchý koncept, který nestaví na architektonické impresi, ale na chytrém diagramu vyžaduje dokonalou domyšlenost a zpracování v detailu. V obou ohledech se dají projektu vytknout nedostatky. První část otázek se týká dopravního řešení v jihovýchodní části území, kde autorka „protahuje“ plochu terminálu/náměstí do současného hlavního silničního tahu přes město. Jedná se de facto o výjezd autobusů do komunikace. Situace je dále komplikována křížením navrhované linky tramvaje a stává se nepřehlednou především v místě zatočení linky v jižním cípu území. Argument, že silnice II/300 pozbude významu po dobudování obchvatu se mi ve světle zvoleného řešení nezdá dostatečný. Vzhledem k relativní jednoduchosti návrhu bych očekával propracování do větších detailů, včetně jasného materiálového a designového řešení veškerých navrhovaných prvků, jako jsou například fontány nebo „rozcestníky“ uprostřed „terminálu/náměstí“. Projekt založený na hybridizaci terminálu s plnohodnotným veřejným prostorem se zdá být potenciálně skvělou myšlenkou do husté zástavby někde poblíž centra. Zasazení tohoto řešení mezi „junkspace“ obchodních a výrobních ploch a dotírající suburbie by nemusel být nutně nepatřičný, kdyby bylo možné si udělat komplexnější dojem na základě zpracování všech architektonických detailů. Asi největším nedostatkem ve vztahu k této výtce je nejasné materiálové zpracování pochozích a pojezdových veřejných ploch. Grafické zobrazení jejich návrhu by mohlo dát celému projektu přesvědčivější charakter a odpovědět jasně na otázku, zda je navrhované řešení terminálu „jako veřejného prostoru“ adekvátní zvolenému místu a času.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Potencionálně kolizní řešení na jihu území – viz. celkové hodnocení.
Provozní řešení A Provozy jsou vyřešeny bez závažných chyb a problémů.
Technicko konstrukční řešení A Technické řešení odpovídá záměru autora.
Architektonické řešení A Vtipná hlavní myšlenka je provedena v odpovídající formě.
Formální úroveň B Projekt neobsahuje grafické znázornění materiálového řešení venkovních ploch.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 102930