KRUPICA, P. Promítaná rozšířená realita pro robotické pracoviště [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Materna, Zdeněk

V rámci práce se podařilo vytvořit funkční aplikaci pro promítanou rozšířenou realitu, která je napojená na systém pro zjednodušené programování robotů a může tak sloužit jako doplňková forma vizualizace. Aplikace je však obtížně použitelná, má minimalistickou funkčnost a také se  bohužel nepodařilo dosáhnout uspokojivé přesnosti kalibrace. Na druhou stranu je nutné vzít v úvahu větší rozsah zadání. Při hodnocení také beru v potaz že pan Krupica na zadání pracoval průběžně a konzultoval - jen pokroky byly bohužel malé a tak se nakonec nepodařilo vícero problémů uspokojivě vyřešit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání bylo spíše náročnější, protože vyžadovalo poměrně podrobné seznámení s experimentálním systémem vyvinutým a používaným výzkumnou skupinou Robo@FIT, vyřešení problému kalibrace projektoru a kamery (což se ukázalo jako poměrně obtížné i při použití již existujících nástrojů), návrh a ověření vlastního uživatelského rozhraní a jeho implementaci. Výstupem je sice funkční aplikace, ale s omezeným využitím a komplikovaným použitím. Zadání tedy považuji za splněné, ale s vážnými výhradami.
Práce s literaturou Potřebné zdroje si pan Krupica vyhledal samostatně, doporučené zdroje nevyužil.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Postup řešení jsme pravidelně konzultovali, ale pokroky byly malé.
Aktivita při dokončování Textová část práce i implementace byli dokončeny na poslední chvíli. Testování v laboratoři také podle mě začalo pozdě, takže už nebyla možnost projevené problémy řešit. 
Publikační činnost, ocenění Zdrojové kódy jsou zveřejněné na GitHubu.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Bambušek, Daniel

Pan Krupica se pustil do netriviální úlohy, v jejímž výsledku se mu podařilo vytvořit základní verzi promítaného uživatelského rozhraní, které integroval do systému ARCOR2. Své výsledné řešení popsal v technické zprávě, která bohužel působí, že byla psaná na poslední chvíli, protože obsahuje velké množství chyb a nedostatků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání hodnotím jako obtížnější, neboť vyžadovalo detailní proniknutí do fakultního systému pro programování robotů ARCOR2. Řešitel musel navíc vyřešit netriviální problém kalibrace projektoru vůči pracovišti.
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy Text práce obsahuje 37,5 normostran textu a odhadem 15 normostran obrázků. S celkovým počtem 52,5 normostran se téměř blíží obvyklému rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 60 Technická zpráva má logickou strukturu a jednotlivé kapitoly na sebe navazují. Její čtivost ale bohužel razantně snižuje obrovské množství překlepů a gramatických a typografických chyb. Kapitola testování, dle jejího úvodu, měla popisovat provedené uživatelské testování s výsledným rozhraním. Ovšem kapitola toho k dané problematice příliš nepopisuje. Kolik lidí testovalo? Jaká byla sledovaná úloha? Co se vyhodnocovalo? Jak se to vyhodnocovalo? V kapitole chybí zásadní informace. Místo toho popisuje různá zjištění typu, že projekce nesedí s pozicemi fyzických objektů, projekce jsou blokovány fyzickými objekty na pracovišti, apod. Toto všechno jsou zjištění, kterých si šlo všimnout již v průběhu implementace a ne až v samotném závěrečném uživatelském testování.
Formální úprava technické zprávy 50 V textu práce je velké množství překlepů a gramatických chyb. Spousta z nich mohla být eliminována, kdyby si po sobě autor text přečetl. Po typografické stránce si na tom text práce nevede o moc lépe a je protkaný spoustou typografických prohřešků – podivné uvozovky místo českých, pomlčky místo spojovníků, citace až za tečkou, používání reference na sekce jako zástupná slova, navíc s podivným formátováním (např. "Pro použití projekce jsou třeba kalibrační data2.5.1."), na drtivou většinu obrázků se z textu nikde neodkazuje. Slovo "Kinect" je název zařízení a jako "kinekt" se nepřekládá.
Práce s literaturou 60 Autor cituje 19 zdrojů, z toho 6 literárních, 11 online zdrojů a 2 odkazy na youtube videa, která do referencí nepatří.
Realizační výstup 70 Autor vytvořil promítané uživatelské rozhraní, které zobrazuje polohy virtuálních objektů a doplňuje tak stávající aplikaci pro programování robotického pracoviště. Oceňuji, že je výsledné řešení integrováno do celého systému ARCOR2, což není snadná úloha. K integraci a správnému zobrazení autor vyřešil kalibraci projektoru vůči pracovišti, byť s nějakou nepřesností. Z výsledného řešení mám ovšem dojem, že byla implementována pouze základní verze promítaného uživatelského rozhraní, což mohlo být způsobeno podceněním náročnosti zadání a následnému nedostatku času.
Využitelnost výsledků Výsledky práce mohou být využity jako základ pro další rozvoj promítaného uživatelského rozhraní systému ARCOR2 v aktivitách výzkumné skupiny Robo@FIT.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 140497