MAŇKOŠ, R. Segmentace cév ve vrstvě cévnatky ve 3D obrazech z optické koherentní tomografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Richard Maňkoš se ve své práci zabývá segmentací cév ve vrstvě cévnatky v obrazech z optické koherentní tomografie. Na základě prostudované literatury vybral a implementoval poloautomatickou metodu segmentace cév ve vrstvě cévnatky. Nad rámec zadání vytvořil uživatelské rozhraní pro pohodlnější práci s daty. Implementovaná metoda je funkční, výsledky segmentace jsou uspokojivé. Student pracoval převážně samostatně, konzultací využíval hojněji až s blížícím se termínem odevzdání. I přesto je práce poměrně kvalitní, rozsah teoretické i praktické části je adekvátní, literární zdroje jsou řádně citovány a jsou relevantní. Zadaní práce považuji za splněné a hodnotím ji stupněm B/83 bodů.
Student Richard Maňkoš vypracoval bakalářskou práci zabývající se segmentací cév v obrazech z OCT. Práce je napsána na čtyřiceti stranách a rozdělena do pěti kapitol včetně Závěru. Práce je napsaná srozumitelně s minimem překlepů a typografických chyb. Autor v textu vhodně cituje celkem 26 použitých pramenů. K práci mám několik poznámek. Kapitola Teoretický úvod, která tvoří lékařský úvod, mohla být nazvána konkrétněji a mohla být zaměřena s ohledem na téma práce (například onemocnění ovlivňující cévnatku atd.). Ve třetí kapitole autor popisuje dva vědecké články, které se přímo zabývají segmentací cév ve vrstvě cévnatky. Zde mohlo být uvedeno jejich srovnání. Autor se jedním článkem inspiroval a vytvořil algoritmus, který je založený na metodě nárůstu oblasti s následnou aproximací oblasti pomocí elipsy. Autor svoji realizaci poloautomatické metody segmentace prezentuje ve formě popisu vytvořených či převzatých m-souborů, což nepovažuji za příliš vhodné. Z textu je patrné, že metoda na testovaných datech nefunguje zcela spolehlivě. V textu jsou pak uvedeny některé pochybné formulace, které tuto domněnku podporují. Např. „Je možné, naklikat více cév současně, ale je větší pravděpodobnost, že program nebude pracovat správně“, nebo „Navzdory některým nedostatkům musím zhodnotit, že program pracuje celkem spolehlivě“. Autor však příliš nepopisuje důvody, proč jeho metoda selhává. Také je na škodu, že v textu práce nejsou zobrazeny výsledky po metodě nárůstu regionu, ale pouze aproximované elipsy. Čtenář by si pak mohl udělat lepší obrázek o vlastnostech implementované metody. I přes uvedené připomínky, se autorovi práce podařilo téma zpracovat na kvalitní úrovni, dostatečné pro udělení titulu bakalář. Práci tak celkově hodnotím stupněm C/75bodů.
eVSKP id 72839