ŠIMKOVÁ, E. Kopřivnice 3.0 - Bydlení A++ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.
„… Koncept návrhu, vytyčený v úvodu práce autorka postupně dopracovala do výsledné podoby bez závažných kompromisů či revizí původní myšlenky. Obsah i forma zpracování vykazují celkově vysokou úroveň závěrečného projektu. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení...“ Tak znělo hodnocení předchozí bakalářské práce této autorky, kterou jsem měl také tu možnost vést. A v mnohém lze obdobnými slovy charakterizovat i aktuální, diplomový projekt. Od doby bakalářské práce Eliščin přístup a schopnosti ještě více dozrály, což prezentovaná diplomová práce dokládá. Extrémně svědomitý přístup k tématu, nevšední energii vloženou do návrhu a jeho zpracování a také analytické schopnosti i celkové koncepční myšlení autorky. Jednotlivé vrstvy díla jsou domyšleny a propracovány, a to s přesvědčivým a profesionálním výsledkem. Předloženou práci tedy doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A.
Kritérium | Známka | Body | Slovní hodnocení |
---|---|---|---|
Přístup studenta ke zpracování | A | Přístup diplomantky ke zpracování lze hodnotit jako samostatný a aktivní, citlivý i pragmatický a plně profesionální. |
Autorka se velmi pečlivě věnovala teorii a zejména rozhovorům s provozovateli podobných zařízení, ze kterých vycházely základní východiska pro návrh. Velmi detailně zpracovaný teoretický úvod a analýza prokazuje vysoký zájem autorky o dané téma, které není klasickým zadáním a prokazuje odvahu se zabývat i jinak okrajovými tématy. Urbanistické řešení plynule navazuje na okolní modernistickou zástavbu panelového sídliště a volnou zástavbu rodinných domů v těsném okolí. Drobnými změnami vytváří v zanedbalé části města kvalitní veřejné prostranství ve kterém je kladen důraz na práci s moderními přístupy k městské krajině. Polyfunkční dům v jižním cípu se otáčí spíše k hlavní ulici a zbývající dva objemy určené k bydlení vytvářejí intimnější prostor mezi sebou. Všechno spojuje dětské hřiště a cyklostezka, procházející celým územím. Výška zástavby reaguje na své okolí a nijak jej nepřevyšuje. Architektura domu vychází ze základního konceptu domu jako pevnosti, která má poskytovat pocit bezpečí pro své obyvatele. Z toho vychází i základní jednoduchý objem budovy ze kterého je pouze ze západu odebrána hmota atria. Je otázkou, zda není atrium příliš úzké, vzhledem k výšce samotné stavby. Fasáda domu se striktně drží základního konceptu nedobytné pevnosti, zároveň však v prostoru působí lehkým dojmem a zapadá mezi okolní vzrostlou zeleň. Celkové provozní řešení vychází z netypických požadavků na tuto typologii. Umístění společenské místnosti v prvním podlaží, není ideální a místnost bude ve výsledku velmi temná. U obou typů obytných místností, ze kterých je objekt tvořen je vidět, že se jim autorka věnovala ve velkém detailu a jejich prezentace by si zasloužila více prostoru. V celém objektu není ani jedno bezbariérové WC. Autorka se velmi pečlivě věnuje technickému a konstrukčnímu řešení, což je vidět zejména na řezu fasádou a jednotlivými detaily. Co je potřeba vytknout je umístění technologických šachet na fasádě a v návaznosti na ně i nešťastně umístěná technická místnost. Prezentace návrhu je po formální stránce na velmi vysoké úrovni. Je jasně čitelná, přehledná a až na několik drobností nemám z tohoto pohledu žádnou výtku. Zvolené téma diplomové práce je aktuální a autorka se pečlivě věnovala zejména analytické části ze které ji vyšly základní východiska, kterých se pak striktně držela v průběhu celého návrhu a výsledek je přesvědčivý.
eVSKP id 159450