WINKLER, M. Simulace vlivu neuniformity vnitřního povrchu kulového integrátoru na výsledky měření světelného toku v programu Ansys SPEOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Miroslav Winkler měl za úkol ve své práci provést simulace neuniformity kulového integrátoru v laboratoři světelné techniky a navrhnout úpravy, které by neuniformitu zlepšily a tím se snížila nejistota měření světelného toku svítidel s úzkou charakteristikou vyzařování. Samotná práce je rozdělena na teoretickou část, kde jsou popsány fotometrické veličiny, konstrukce a vztahy týkajících se kulových integrátorů. V druhé části student popisuje tvorbu modelu, jeho parametrizaci a optimalizaci rychlosti simulací. Zde bych uvítal podrobnější popis jednotlivých obrázků a náčrtů pro lepší pochopení tvorby a modifikací modelu. Kladně hodnotím vymodelování 3D modelu kulového integrátoru a provedení celkem 4 sérií simulací, které byly časově velice náročné. V práci bohužel chybí ještě ještě dvě klíčové simulace, kde by se odraznost vnitřního povrchu kulového integrátoru naopak snížila na hodnotu 91 % a 89 %. Na závěr práce student zhodnocuje jednotlivé modifikace kulového integrátoru a jejich vliv na výslednou uniformitu a nejistotu měření a doporučuje několik úprav kulového integrátoru v laboratoři světelné techniky. Student v průběhu zpracování práce chodil na pravidelné konzultace a zasílal průběžné výsledky. Samotná práce obsahuje pouze malé množství pravopisných chyb, ale vyskytují se zde zejména chyby v interpunkci. Z odborné stránky jsou některé odborné termíny a spojení špatně formulované. Některé obrázky mají velice špatné rozlišení a bylo by vhodnější je nahradit za novější. V práci také chybí jakákoliv motivace vzniku této práce. V rámci teoretické rešerše také mohl student čerpat z více literárních pramenů. Výsledné tabulky simulací mohly být podpořeny graficky. I přes tyto nedostatky práci hodnotím kladně celkem 75 body - stupněm C a doporučuji ji k obhajobě.
Student Bc. Miroslav Winkler měl ve své diplomové práci simulovat vliv neuniformity vnitřního povrchu kulového integrátoru na výsledky měření světelného toku v programu Ansys SPEOS. Téma mělo celkem pět bodů, které se student snažil naplnit. Práce je zpracována přibližně na 60 stranách (plus titulní a povinné strany). Přibližně na polovině stran se student věnuje popisu teorie a na další polovině je rozebrán samotný praktický postup a jednotlivé varianty simulací. V praktické simulaci postrádám návaznost na teorii popisovanou v úvodní části, která je sice zajímavá, ale se simulací konkrétně není nijak propojena (zejména se jedná o kapitolu 1.8 a kapitolu 2.2). Očekával bych, že když už je student ve své práci zmiňuje, pokusí se s nimi pracovat v dalších částech práce a navázat na ně výsledky. Zhodnotím-li výsledky, tak jsou prezentovány celkem 4 podoby simulací, z nichž se každá rozpadá na 20 dílčích částí. Výsledky své práce student porovnává formou tabulek, což považuji za nešťastné a uvítal bych názornější prezentaci ve formě grafu. Z přiloženého grafického zobrazení (obr. 43 – obr. 46) si nelze objektivně učinit názor, jestli ta či ona varianta simulace poskytuje relevantní data. Rovněž doba 40 min se mi zdá poněkud dlouhá a možná stačilo lépe nastavit výpočetní program. V závěru práce student doporučuje několik úprav, od čehož si slibuje docílení rovnoměrnějšího rozležení toku na vnitřním povrchu integrační koule. Vzhledem k tomu, že v předkládaných tabulkách (3 – 11) lze spatřit výrazné odchylky simulace vs. skutečnost, stálo by za to se zamyslet, zda se doporučené úpravy opírají o věrohodná data. Jako pozitivní vidím vytvoření 3D modelu integrační koule, který bude možné využít k dalšímu bádání. K dalšímu hodnocení už jen doplňuji, že se v práci vyskytuje minimum pravopisných chyb, obrázek 11, bych nakreslil tak, aby přímky R vycházely ze středu koule, jinak by vztahy v dalším textu nešly použít a rovněž bych uvítal větší množství literárních pramenů, ze kterých bylo možné čerpat. Na závěr bych studentovi doporučil opravit poděkování, kde svému vedoucímu zaměnil jméno. S ohledem na výše uvedené nedostatky, práci hodnotím 70 body.
eVSKP id 151328