HOLUB, K. Vliv tavidla na vlastnosti svarového kovu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Jaroslav

Student splnil zadání BP v celém rozsahu. V úvodní části BP provedl dostatečně rozsáhlou studii problematiky svařování pod tavidlem. Navazuje vlastní experimentální část zaměřená na možnost dolegování svarového kovu tavidlem. Hodnocení výsledků experimentu je stručné. BP doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Sigmund, Marian

Práce je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí, a to části teoretické a praktické. V teoretické části Kamil Holub provedl literární rešerši samotné technologie svařování pod tavidlem (SAW), svařovacího zařízení, vhodných druhů svarových spojů, parametrů svařování, přídavných materiálů i tavidel, včetně výroby těchto tavidel, chemického složení a bazicity a vliv těchto parametrů na vlastnosti svarového kovu. V praktické části je popsán experiment, který byl realizován na automatu pod tavidlem na svařovně ústavu strojírenské technologie odboru svařování a povrchových úprav. Je popsán základní navařovaný materiál, včetně použitých přídavných materiálů i tavidel. Postup navařování, včetně parametrů navařování, pro nelegující tavidlo i směs nelegujícího tavidla a prášku Co-Mo-Cr-Si (pod označením Tribaloy T-800), vhodného pro plazmové a laserové navařování. V této části konkrétně postupu při experimentu je větší množství nepřesností, jednak čistě formálních hlavně správné pořadí číslování obrázků. Závěrem jsou popsány obecné zásady a výhody svařování automatem pod tavidlem. Dále jsou zde uvedeny tavidla pro použitý experiment, kde u druhého typu si nejsem jist vhodnou aplikací a jistě existují na trhu i vhodnější přímo legovací tavidla vhodné například pro tvrdonávary nebo navařování nerezí. Jelikož neznám praktickou aplikaci zamýšleného experimentu nejsem schopen ani odborně vyhodnotit a posoudit konstatování v závěru, že materiál pro dolegování svarového kovu je vhodný. Můj názor vyplývá z předpokladu , že nebylo stanoveno co je není z požadavků mechanických hodnot ani kvalitativních požadavků (vizuální a makrostruktury) konkrétní aplikace přípustné či nepřípustné. Vycházím pouze z požadavků norem na případnou kvalifikaci postupů navařování a jednotlivých předpisů těchto norem z hlediska v této práci provedených zkoušek a hodnocení. Zadáním a cílem této bakalářské práce je vliv tavidla na vlastnosti svarového kovu. Což se dle mého názoru podařilo splnit jen částečně. Jelikož na začátku není přesně definován praktický přínos a vhodnost dané aplikace pro konkrétní využití, včetně kvantitativních a kvalitativních požadavků. Pro toto konstatování a tím pádem plné splnění zadání a cílů by muselo být realizováno mnohem více experimentů, nejprve odladěny a poté odzkoušeny parametry při různých typech tavidel. Každopádně základní rámec a hlavní požadavek experimentu a to vyzkoušet a ověřit zda bude Co-Mo-Cr-Si prášek nevařitelný i v klasickém nelegovaném tavidle byl splněn.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 109511