HRÁČEK, M. Profilér infračerveného laserového paprsku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Práce se zabývá návrhem zařízení pro měření profilu paprsku pulsně vysílajícího laseru pomocí sestavy bodových detektorů, technicky založených na PIN fotodiodách, umístěných na plošném spoji. Smyslem měření je usnadnění směřování a zaostření paprsku mířeného na přístroj, měřené hodnoty tedy nejsou kalibrovány - jde o poměrové měření mezi detektory. Výsledek měření je zobrazen na LED diodách přístroje a přenášen do počítače, kde je vizualizován jednoduchou aplikací. Výsledkem práce je realizovaný vzorek, který je funkční a je prakticky použitelný. Oceňuji profesionální řešení mechanické konstrukce prototypu, naopak mám výhrady k hardwarovému řešení, kde některé obvody, např. detektor podpětí vyžaduje větší zkušenosti. Práce má dobrou formální úroveň, má přehlednou skladbu a ucelený charakter. Student vhodně cituje použitou literaturu. Rozsah práce odpovídá řešené problematice. Student svědomitě navštěvoval konzultace a všechna doporučení správně do diplomové práce zapracoval. Posudek byl vypracován na základě doporučení konzultanta ing. Ivo Strašila,EGMedical, s.r.o. Zadání tímto považuji za splněné a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 85 bodů.
Student pracoval na návrhu a otestování zařízení, které bude profilovat laserový paprsek. První tři kapitoly jsou věnovány teoretickým východiskům. Navazující kapitoly na nejvyšší úrovni rozlišení naznačují řešení dílčích bloků zařízení. Požadavky jsou splněny, splnění detailně stanovených požadavků zadání je ovšem nutné v práci hledat. První z úkolů uvedených v zadání stanovil požadavek změřit a analyzovat výsledky laserového detektoru. Tomu zřejmě v práci odpovídá podkapitola 7.1. Odhaduji, že jde o testování funkčnosti a použitelnosti daného subsystému. Dva odstavce podkapitoly 7.1.2 s názvem Stanovení počtu detektorů a jejich přesnost zřejmě popisují zadáním požadovanou „požadovanou hustotu laserových detektorů a přesnost, kterou lze dosáhnout.“. Tuto hypotézu, kterou si čtenář při čtení předložené diplomové práce nutně klade, si může ověřit v závěru (str. 61). Zde je konstatováno, že na základě návrhu vznikl prototyp umožňující zvolit počet detektorů a „vzdálenost“. Podobnou detektivní prací lze ověřit naplnění dalších požadavků zadání – proto položená otázka číslo 3. Nikoli zcela jasná jsou kritéria pro vyslovení se o naplnění požadavků. Nejsou prezentovány kritické parametry, stanoveny specifikace, absentuje prototypový kontrolní plán. Kupříkladu v podkapitole 11. 4 Grafické výsledky měření (str. 56) je uvedeno, že „grafy, které byly vykresleny na základě změřeného napětí na jednotlivých detektorech, odpovídají Gaussovu rozdělení“. Není uvedeno, jak je tato hypotéza otestována. Prezentační úroveň práce je velmi dobrá, z pohledu formální úpravy a jazykové úrovně neexistují zásadní připomínky. Práce s literaturou odpovídá typu práce, byl sestaven a odzkoušen prototyp.
eVSKP id 142438