KRÁL, M. Nelineární modely stejnosměrných strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se v bakalářské práci zabývá simulacemi přechodných dějů při rozběhu stejnosměrných motorů. Při řešení musel nastudovat problematiku dynamických dějů v elektrických strojích, která se v bakalářském studijním programu běžně nevyučuje. Také musel nastudovat způsob identifikace parametrů měřeného motoru včetně uvažování nelinearity magnetického obvodu. Při zpracovávání zadání byl iniciativní a pracoval samostatně. Postup práce často konzultovat s vedoucím. Mnoho času věnoval praktickým laboratorním měřením. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání. Práci doporučuji k obhajobě.
Student zpracoval práci podle daného zadání. Úvodní kapitoly se zabývají konstrukcí a provedením stejnosměrných elektrických strojů. Dále byla realizována měření na zadaném elektrickém stroji, kde byly identifikovány parametry stroje. Autor se v práci musel seznámit s modelovacím prostředím MATLAB & Simulink, v němž vytvořil modely stejnosměrných elektrických strojů v různých konstrukčních zapojeních s využitím předem naměřených hodnot na daném stroji. Autor se též musel seznámit s konstruováním matematických modelů a konstrukcí přechodových jevů. Po reálném měření a konstrukci matematických modelů strojů bylo provedeno porovnání a vyhodnocení výsledků obou měření, tedy fyzické i virtuální. Na výsledcích je patrné, na kolik se zobrazené charakteristiky shodují, resp. neshodují. Autor v práci uvádí vyhodnocení možných příčin chybovosti a neshod výsledných porovnaných průběhů. Nedostatky: 1) Abstrakt uvádí zkráceně čtenáře do problematiky. V anglicky psaném abstraktu jsou však použité nevhodné výrazy např. derivative, separated excitation. Doporučuji příště brát větší zřetel na volená slova. 2) Matematické modely jsou provedeny ve dvou variantách s uvažováním nelinearit magnetických materiálů a bez jejich uvažování. Avšak v práci není uvedena žádná zmínka o těchto nelinearitách, popř. o nelinearitách magnetických materiálů. 3) Grafy – a) graf 17 – chybí popisek os u 3D grafu, tento graf by zasloužil lepší komentář b) graf 21 – chybí popisek v legendě pro třetí „zelený“průběh 4) V textu je uvedena jiná indexace veličin, než v seznamu symbolů, např. Rd - Rdb atd. Práci doporučuji k obhajobě
eVSKP id 62758