BRYCH, P. Analýza rizik technologií chytrých domácností v rámci konceptu Internet of Things [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbánek, Michal

Diplomant se ve své práci zabývá analýzou rizik technologií chytrých domácností v rámci konceptu Internet of Things. Práce obsahuje v úvodu rozsáhlou rešerši současného stavu internetu věcí, chytrých domácností a podrobný popis prvků těchto systémů. V další části práce jsou velice dobře zformulované problémy a výzkumné otázky, na jejichž základě diplomant stanovil cíle řešení. Výzkumné otázky byly položeny v oblastech finančních, technických i bezpečnostních rizik. Autor v další kapitole představuje metodologii, kde je popsán modelový dům a metody použité pro vlastní analytickou část. V kapitole vlastní řešení student uvádí finanční plány modelového domu s a bez chytrých technologií. Dále jsou analyzovány procesní rizika pomocí metody PERT. K analýze technický a bezpečnostních rizik diplomant využil metod FMEA a FTA. Následuje velice pěkně zpracovaná diskuze, která kriticky hodnotí dosažené výsledky. Práce je velmi dobře zpracovaná, jako jedinou výhradu bych uvedl občasné překlepy a typografické nedostatky příloh. Diplomant využil velký počet zdrojů, zejména zahraničních vědeckých článků. V práci se objevuje mnoho správně použitých termínů. Práce je z hlediska požadavků a cílů dle zadání splněna. Schopnost studenta interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich dílčí závěry je velmi dobrá. Grafická úprava textové části práce je taktéž dobrá. Také bych rád zmínil, že diplomant využíval poctivě konzultací i během distanční formy výuky. Celkově je práce velmi kvalitní, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání A
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem A
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody A
Odborná úroveň diplomové práce A
Přínos pro praktické i teoretické využití A
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 A
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Procházková, Danuše

Práce řeší moderní nástroj Internet of Things. Obsahuje velmi kvalitní rešerši (velký počet zahraniční literatury) a popis současného stavu řešení. Příklad je řešen na velmi dobré úrovni studenta bez praxe – např. zvažuje prostou dobu návratnosti investic (dle ekonomů OECD a OSN je doba návratnosti v praxi asi o 30% vyšší) - nezvažuje náklady na pravidelnou údržbu a na obnovu součástek, které mají krátkou životnost. Realizaci zdrojů rizik zvažuje odděleně, přičemž analýza havárií a selhání socio-kyber-fyzických systémů v cca v 80% je způsobena kumulací několika „malých“ škodlivých jevů v krátkém časovém intervalu. Nedostatky: chybí definice rizika; riziková analýza znamená nebezpečná analýza; správně je analýza rizik; rizikové prioritní číslo znamená číslo prioritního rizika, což je něco jiného než míra rizika uvedená v tabulce, kde je míra rizika (risk rate); chybí popis TQM (základna norem) a jeho aplikace v řízení rizik a zvážení normy ISO 31000, která obsahuje strukturu řízení rizik. Formální - píše se Diploma´ Thesis; v použitém členění obsahu i textu chybí 4.1.2; 4.2.2; a 5.2.2

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování B
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce B
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody B
Obtížnost a správnost řešení A
Přínos pro praktické i teoretické využití B
Odborná jazyková úroveň B
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 128383