ČERNOCKÝ, L. Propojení CNC laserové vyřezávačky s ERP informačním systémem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobrovský, Ladislav

Práce se věnuje teoretické analýze problému nahrazení nedostatečných řešení řízení výroby a zakázek v konkrétní nejmenované výrobní společnosti. V praktické části jsou navrženy vlastnosti a postup řešení ERP systému a databázová schemata v rozsahu nad rámec zadání. Autor prokazuje znalosti v oboru informatiky i schopnost analyticky a komplexně porozumět procesům ve firmě a modelovat perzistentní stav v relační databázi. Logickým pokračováním práce je implementace procesů jako konkrétní moduly pro ERP systém, který bude firmou vybrán na základě provedené analýzy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lacko, Branislav

Student zpracoval bakalářskou práci, která v sobě integruje náročnou problematiku podnikových informačních systémů a efektivního využívání moderních CNC automatizovaných výrobních strojů. V první části bakalářské práce rozebral jednotlivé části a jednotlivé přístupy k realizaci podnikových informačních systémů (TPS, MIS, EIS, OIS, EDI). Následně popsal životní procesní fáze v životním cyklu návrhu a realizace informačního systému. V další samostatné kapitole bakalářské práce se zabýval podrobněji technologií laserů a obráběcích center řízených CNC systémy, jako prostředky k realizaci efektivních progresivních výrobních soustav průmyslu 4.0. Následně se zaměřil na integraci 3D obráběcího centra a laserového ohraňovacího lisu do stávajícího informačního systému podniku. Dobře vystihl nutnost propojení těchto strojů se systémy počítačové podpory CAD/CAM/CAE. Seznam použití literatury je přiměřený k řešené problematice, ale v textu často chybí odkazy na literaturu uvedenou v seznamu. Za kladnou skutečnost bakalářské práce považuji fakt, že student použil současné moderní metody z obou oblasti (ER datové modely – informační systémy, SWOT analýza z oblasti firemního řízení, model procesního řízení firemních procesů obr. 10). V závěru práce mohl student navrhnout, co by bylo nutno ve firmě provést, aby pojetí automatizace výrobních procesů dosáhlo konceptu průmyslu 4.0 (např. čárové kódy propojit s internetem věci IoT, využití umělé inteligence pro analýzu dat z výroby s následným prediktivním plánováním a simulací dopadů různých změn do výroby apod.). Pokud by student zvažoval rozšířit svoji bakalářskou práci v rámci magisterského studia na diplomovou práci, musel by zařadit kvantifikaci hrozeb, příležitostí ve SWOT analýze a doplnit i kvantifikace přínosů např. stanovením doby návratnosti vložených investic do automatizace a integrace. Textem zpracované bakalářské práce splnil student její zadání v plném rozsahu, a proto doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132075